Je nám líto, video expirovalo.

Ohňostroje strhujících nápadů. Ty nejkrásnější vykouzlili Virtueová s Moirem

Helsinky – Kanadští krasobruslaři Tessa Virtueová a Scott Moir jsou potřetí mistry světa v soutěži tanečních párů. I přes chybu v krokové sekvenci uhájili v Helsinkách své vedení před francouzským párem Gabriella Papadakisová, Guillaume Cizeron, kteří vyhráli v minulých dvou letech. Třetí skončili Američané Maia a Alex Shibutaniovi.

Tessa Virtueová a Scott Moir
zdroj: Reuters

Papadakisová a Cizeron nastoupili jako první z favoritů na zlato. Předvedli procítěný tanec ve vysokém tempu a s prvky té nejvyšší obtížnosti. Na rozdíl od krátkého tance si odpustili drobné technické chyby a známkou 119,15 bodu přibližně o bod vylepšili vlastní světový rekord z loňského mistrovství světa.

Olympijští šampioni z roku 2010 Virtueová a Moir jeli hned po nich. Společně s Francouzi přitom trénují v Montrealu ve skupině vedené Marie-France Dubreuilovou a Patricem Lauzonem. "Nebylo to zrovna moc jednoduché bruslit přímo po nich. Věděli jsme, jakou jízdu pojedou. Vidíme ji každý den," řekl po závodě Moir.

Ocenil, že ho dnes podržela jeho dlouholetá taneční partnerka Virtueová. Zakolísal totiž v samém závěru krokové pasáže, což bylo hlavní příčinou prohry Kanaďanů ve volném tanci. Dostali za něj přibližně o tři body méně než Francouzi, ale celkově je o 2,58 bodu porazili a získali třetí světový titul.

Třetí medaili z MS vybojovali Shibutaniovi, kteří vedle stříbra z loňska mají ještě bronz z roku 2011. Na stupně vítězů vystoupili, přestože nebyli mezi nejlepší trojicí ani v krátkém ani ve volném tanci. Pomohla jim selhání jejich kolegů z americké reprezentace.

Třetí pár po krátkém tanci Madison Hubbellová, Zachary Donohue se kvůli partnerově pádu na začátku twizzlů propadl až na devátou příčku. Menší partnerovo zaváhání při tomtéž prvku připravilo o šanci na obhajobu bronzu Madison Chockovou a Evana Batese. Klesli ze čtvrtého na sedmé místo.

Český taneční pár Nicole Kuzmichová, Alexandr Sinicyn po 26. místě v krátkém tanci do dnešních volných tanců nepostoupil. O účast na olympijských hrách v Pchjongčchangu se bude muset snažit v zářijové dodatečné kvalifikaci.

Mistrovství světa v krasobruslení v Helsinkách:

Taneční páry - konečné pořadí: 1. Virtueová, Moir (Kan.) 198,62, 2. Papadakisová, Cizeron (Fr.) 196,04, 3. Shibutaniová, Shibutani (USA) 185,18, 4. Weaverová, Poje (Kan.) 184,81, 5. Bobrovová, Solovjov (Rus.) 184,06, 6. Cappelliniová, Lanotte (It.) 183,73, ...26. Kuzmichová, Sinicyn (ČR) nepostoupili do volných tanců. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy