ČEZ Extraliga 2023/2024

Obhájkyně prvenství Gutová vyhrála v Söldenu úvodní závod SP

Sölden (Rakousko) – Vítězkou prvního závodu nové sezony Světového poháru ve sjezdovém lyžování se stala Lara Gutová. Švýcarská specialistka na rychlostní disciplíny opanovala obří slalom v rakouském Söldenu s náskokem téměř sekundy a půl před Mikaelou Shiffrinovou z USA.

Lara Gutová ze Švýcarska slaví vítězství v Söldenu
zdroj: REUTERS autor: Dominic Ebenbichler

Gutová, která v Söldenu zvítězila i v roce 2013, stejně jako před třemi lety suverénně vedla už po prvním kole a třetím časem ve druhé jízdě velký náskok bezpečně pojistila. V konečném pořadí vyhrála o 1,44 sekundy před americkou slalomářkou Mikaelou Shiffrinovou.

Shiffrinová obhájila loňské druhé místo a v obřím slalomu stanula na stupních vítězů pošesté. Třetí skončila Italka Marta Bassinová, jež ztratila na Gutovou 1,93 sekundy.

Životního výsledku dosáhla Slovenka Petra Vlhová: obsadila osmé místo, na které se propracovala z 21. pozice nejrychlejší jízdou ve druhém kole. "Na tréninku jsem jezdila hodně rychle, ale měla jsem na startu nevýhodně vysoké číslo. Takže jsem šťastná, že se mi tohle podařilo," pochvalovala si Vlhová.

Gutová odstartovala SP vítězstvím v Söldenu

Líbila se jí tvrdá a výborně připravená sjezdovka. "Podmínky byly super, takže se dalo jet i s vysokým číslem. V prvním kole jsem chtěla hlavně postoupit a druhé jsem chtěla jet naplno, což vyšlo do putníku," radovala se jednadvacetiletá lyžařka.

Její hlavní disciplínou je slalom, úvodní závod hostí za tři týdny finské Levi. "Na začátek sezony mi to určitě prospěje kvůli sebevědomí, do slalomů se mi půjde lépe," zakončila Vlhová, jejímž novým trenérem se stal Ital Livio Magnoni.

Jediná česká zástupkyně Martina Dubovská obsadila v úvodní jízdě 57. místo se ztrátou 6,5 sekundy na vítěznou Švýcarku a do finálového kola nepostoupila. Některé favoritky jako Lindsey Vonnová, Anna Veithová či Viktoria Rebensburgová závod vynechaly.

Úvodní závod SP ve sjezdovém lyžování v Söldenu (Rakousko):

Ženy - obří slalom:

1. Gutová (Švýc.) 2:23,02 (1:10,11+1:12,91), 2. Shiffrinová (USA) -1,44 (1:11,53+1:12,93), 3. Bassinová (It.) -1,93 (1:11,95+1:13,00), 4. Brunnerová (Rak.) -2,28 (1:12,36+1:12,94), 5. Goggiaová (It.) -2,77 (1:12,92+1:12,87), 6. Worleyová (Fr.) -2,82 (1:12,88+1:12,96), 7. Kirchgasserová (Rak.) -3,01 (1:12,39+1:13,64), 8. Vlhová (SR) -3,23 (1:13,64+1:12,61), 9. Brignoneová (It.) -3,24 (1:12,08+1:14,18), 10. Drevová (Slovin.) -3,29 (1:12,62+1:13,69), ...v 1. kole 57. Dubovská (ČR) 1:16,67.