BBV po 25 letech

Northug vyhrál i prestižní padesátku v Oslu, Bauer skončil 17.

Oslo - Nor Petter Northug potvrdil svou suverenitu v běhu na lyžích vítězstvím na volné padesátce Světového poháru v Oslu. Lukáš Bauer doběhl se ztrátou tří minut a 27 vteřin sedmnáctý. Norský dvojnásobný olympijský vítěz z Vancouveru si pojistil celkové vedení v seriálu, před českým reprezentantem má už náskok 383 bodů.

Tradiční maraton v okolí Holmenkollenu se překvapivě velmi brzy roztrhal. Bauer ztratil kontakt s nejlepšími už na osmém kilometru, kdy figuroval až na konci šesté desítky. V čele se zatím utvořila skupinka z Francouzů Vincenta Vittoze, Maurice Magnificata a domácího Northuga.

Bauer se od třetiny závodu dostal do tempa a stále se posouval vpřed, ti nejlepší už ale byli příliš daleko. Vedoucí trojice si na 34. kilometru vytvořila téměř dvouminutový náskok, jenž se ale zásluhou práce Švédů a Itala Pietra Pillera Cottrera začal rychle zmenšovat.

Cottrerův nástup slavil úspěch dva kilometry před cílem a v čele se měnilo pořadí. Skvělý finišman Northug ale zkušeného Itala do trháku nepustil a v cílové rovince mu nedal šanci. Z dvojice Francouzů si pro bronz dojel Vittoz, naopak Magnificat úplně odpadl a skončil čtrnáctý.

Z dalších českých reprezentantů doběhl se ztrátou šesti minut na dvacátém místě Martin Jakš a zaznamenal nejlepší individuální výsledek sezony. Jiří Magál obsadil 35. příčku, specialista na dálkové běhy Petr Novák závod nedokončil.

Do konce Světového poháru zbývají ještě sprinty v Oslu a Stockholmu a závěrečná série tří závodů ve Falunu.

SP v běhu na lyžích v Oslu, 50 km volnou technikou s hromadným startem:
1. Northug (Nor.) 2:09:18,5, 2. Piller Cottrer (It.) -2,9, 3. Vittoz (Fr.) -32,7, 4. Södergren -57,4, 5. Olsson (oba Švéd.) -1:06,0, 6. Glavackich (Rus.) -1:12,0, 7. Clara (It.) -1:15,4, 8. Hellner (Švéd.), 9. Bajčičák (SR) oba -1:28,7, 10. Eliassen (Nor.) -1:49,6, ...17. Bauer -3:27,2, 20. Jakš -6:08,6, 35. Magál -10:02,2, Novák (všichni ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí SP (po 26 z 31 závodů): 1. Northug 1285 b., 2. Bauer 902, 3. Cologna (Švýc.) 735, 4. Hellner 699, 5. Teichmann (Něm.) 497, 6. Jönsson (Švéd.) 460, ...52. Koukal 130, 90. Kožíšek (oba ČR) 52, 108. Magál 34, 137. Jakš 16, 158. Novák 8.