Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 2000: Česko - Dánsko

Northug má třetí zlato, Koukal se rozloučil sedmým místem

Liberec - Poslední zlato si z Liberce odváží Petter Northug z Norska, který svým drtivým finišem vyhrál maraton na 50 kilometrů volně a třetím vítězstvím na šampionátu se zařadil mezi nejúspěšnější sportovce. Třiadvacetiletý běžec za sebou nechal Maxima Vylegžanina z Ruska a Němce Tobiase Angerera, kteří se podělili o stříbro a bronz. Nejlepší z českých reprezentantů Martin Koukal obsadil se ztrátou osmi sekund sedmé místo. V hlavní skupině se s ním až do posledního kilometru držel Jiří Magál, jenž obsadil 17. pozici s odstupem 17,5 sekundy.

Závod na 50 kilometrů na libereckém šampionátu
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

Koukal, který už má titul mistra světa na stejné trati - ovšem s intervalovým startem, tak vyrovnal své umístění na volné padesátce z olympijských her z Turína. Milan Šperl a sprinter Dušan Kožíšek tempu hlavní skupiny nestačili a obsadili místa ve čtvrté desítce. Závěrečný závod MS neabsolvoval jediný český medailista z Liberce Lukáš Bauer, jenž po nevydařené štafetě své působení na šampionátu ukončil.

Dnešní závod s hromadným startem se vyvíjel tradičně a od prvních kilometrů bylo jasné, že v úvodu se závodit nebude. O tempo se na začátku závodu staral Rakušan Christian Hoffmann, pak otěže převzali Italové, ale na špici se pohybovali všichni favorité včetně Rusů a Norů. Nečekaně ztráceli Němci, druzí ve štafetě. V polovině se pokusil ujet Ital Cristian Zorzi a po chvíli měl náskok kolem 12 sekund. Po pěti kilometrech ho vláček ostatních dojel a začalo se trochu zrychlovat díky Švýcaru Remu Fischerovi. Tempu nestačili Kožíšek a Šperl.

Na špici se střídali adepti na medaili, český závodník Magál se však držel s nejrychlejšími, s desetisekundovou ztrátou jel kolem dvacáté pozice Koukal. Tempo se ale trochu zpomalilo a v balíku jelo zhruba 25 lyžařů pohromadě. Poslední přezutí lyží na necelém čtyřicátém kilometru na pořadí nic nezměnilo, ale Magál jezdil aktivně a pořád se držel mezi nejlepší pěticí. Pomalu dopředu se posouval i Koukal.

Opravdu závodit se naplno začalo až v posledním okruhu asi tři kilometry před cílem, kdy se pustil do tempa nejprve Ital Pietro Piller Cottrer, po něm obávaný spurtér Northug a jeho krajan Tord Asle Gjerdalen. V posledním kopci to zkusil Angerer, ale Northug jeho nástup zachytil a do cílové rovinky vjel jako první.

I když mu velký odpor kladl především Rus Vylegžanin, své třetí zlato po skiatlonu a štafetě si vzít nenechal. Northug se tak vyrovnal Aino-Kaise Saarinenové na pozici nejúspěšnějšího účastníka MS, Finka má nicméně vedle tří zlatých ještě bronz.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy