Buly - debata expertů

Norové dominovali Kuusamu. Vítězství v miniseriálu slaví Björgenová a Sundby

Kuusamo (Finsko) – Třídílnému miniseriálu ve finském Kuusamu vládli Norové. Mezi ženami pokračuje nadvláda Marit Björgenové, která vyhrála i čtvrtý ročník tohoto podniku, když o svém triumfu rozhodla vítězství v záverečné "desítce" volnou technikou. Mezi muži byl ve finiši stíhacího závodu na 15 km volně nejrychlejší Martin Johnsrud Sundby, který triumfoval ve finiši před dvojicí Rusů Vylegžaninem a Legkovem. Lukáš Bauer obsadil v konečném hodnocení jedenácté místo, když ho o lepší pozici připravil pád krátce před cílem.

Marit Björgenová
zdroj: AP autor: Armando Trovati

Do stíhačky nenastoupil vedoucí muž průběžného hodnocení miniseriálu Nor Edgar Rönning a Bauer tak vybíhal na trať jako třetí. Čelo se však rychle sjelo a český lyžař se ve skupině bez problémů držel v popředí. Velmi aktivní v pelotonu byl Sundby, občas se v čele objevil i Bauer. Za polovinou závodu se posléze vytvořila skupina třinácti závodníků.

Tempo se začalo stupňovat a ze skupiny odpadl loňský vítěz miniseriálu Nor Petter Northug. Na špici se čím dál častěji objevovali Legkov s Vylegžaninem, Sundbymu pomáhal držet tempo krajan Chris Andre Jespersen. V té době už Bauer nejlepším nestačil a pohyboval se v závěru první desítky. Kilometr a půl před cílem v prudkém stoupání Legkov rozjel zběsilé tempo, které udržel pouze jeho krajan a Sundby. Ten si chtěl udělat náskok v závěrečném stoupání, což se mu nepodařilo, ale své soupeře zdolal ve finiši.

Lukáš Bauer:

"Čekal jsem, že se pole brzo sjede a pojede se rychle. První tři kola se jelo svižné tempo, pak se trochu začalo taktizovat. Hlídal jsem si umístění vepředu a snažil se vyvarovat kolizí. Celý závod se mi dařilo držet dobrou pozici. Při sjezdu do posledního kola jsem za Legkovem trochu vyčkával, takže jsem se v tom stoupání trochu propadl, nebylo tam místo na předjíždění, tam se to roztrhlo. Podařilo se mi je trochu dojet, jenže Jespersen málem upadl, takže já ho musel objíždět a zdržel jsem se."

"Bylo to strašlivě rychlé, navíc byla zima, bylo to hodně těžké," uvedl v cíli vítězný Martin Johnsrud Sundby. "Rusové dnes byli hodně rychlí. Chtěl jsem být před finišem první, nakonec to vyšlo," radoval se Sundby, který právě v Kuusamu vybojoval před pěti lety první ze svých dvou dosavadních individuálních prvenství v SP.

V cílové rovince Bauer finišoval se švédským lyžařem Marcusem Hellnerem, ale okolo jedoucí rychlejší Rus Sergej Usťjugov mu přišlápl hůlku. "A já jsem se pěkně rozplácl," uvedl Bauer. "Je to trochu k naštvání, protože závod jsem odjel slušně. Ale nakonec spokojenost, je vidět, že na tom nejsem vůbec špatně," dodal český lyžař, který je v SP jedenáctý. Za 24. místo dnes získal body i Aleš Razým a Jiří Magál bodoval zásluhou 17. nejlepšího času dne. Seriál vede Sundby před Vylegžaninem.

Tři nejlepší v Kuusamu - Vylegžanin, Sundby a Legkov
zdroj: AP Photo autor: Markku Ulander

Björgenová obhájila prvenství

Trojnásobná olympijská vítězka Björgenová porazila ve finiši stíhacího závodu Švédku Charlotte Kallaovou a svou krajanku Therese Johaugovou. Čtvrtá doběhla s půlminutovou ztrátou Polka Justyna Kowalczyková, která vyhrála páteční sprint i sobotní pětku klasicky a vyrážela na trať s náskokem 25,7 sekundy před druhou Björgenovou.

V polovině stíhacího závodu už ale byla obhájkyně celkového vítězství ve světovém poháru dostižena trojicí Seveřanek, které Kowalczykovou v závěrečných dvou kilometrech setřásly.

Vrabcová-Nývltová, která si vyjela body do SP už díky 29. místu v sobotní pětce, vybíhala do stíhačky z 33. pozice a polepšila si o osm příček. Na desetikilometrové trati dnes zajela dvanáctý čas, za což obdržela 22 bodů a dalších 12 bodů získala za umístění v minisérii. V průběžném pořadí SP jí patří 26. místo s 36 body.

V čele poháru je Björgenová, která v Kuusamu nasbírala 309 bodů, před Kallaovou. Švédská lyžařka brala 50 bodů za nejrychlejší čas na desítce, do které vyrážela jako čtvrtá se ztrátou 45 sekund na Kowalczykovou.

Závody SP v běhu na lyžích v Kuusamu (Finsko):

Muži - stíhací závod na 15 km volně: 1. Sundby (Nor.) 36:50,6, 2. Vylegžanin -0,1, 3. Legkov (oba Rus.) -0,6, 4. Manificat (Fr.) -4,0, 5. Usťjugov (Rus.) -4,5, 6. Halfvarsson -4,8, 7. Hellner (oba Švéd.) -11,2, 8. Jespersen (Nor.) -11,7, 9. Hoffman (USA) -12,2, 10. Bessměrtnych (Rus.) -12,7, 11. BAUER -13,8, ...24. RAZÝM -1:15,9, 45. MAGÁL -1:39,8, 59. HORYNA -2:29,0, 85. KOŽÍŠEK -5:03,6.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 28 závodů): 1. Sundby 255, 2. Vylegžanin 220, 3. Legkov 183, 4. Manificat 160, 5. Usťjugov 156, 6. Halfvarsson 144, ...11. BAUER 107, 41. MAGÁL 14, 42. RAZÝM 14.

Ženy - stíhací závod volně na 10 km: 1. Björgenová (Nor.) 27:28,1, 2. Kallaová (Švéd.) -0,8, 3. Johaugová (Nor.) -1,3, 4. Kowalczyková (Pol.) -30,9, 5. Randallová (USA) -1:01,9, 6. Jacobsenová (Nor.) -1:02,6, 7. Čekalevová (Rus.) -1:03,9, 8. Herrmannová (Něm.) -1:38,0, 9. Wengová (Nor.) -1:38,7, 10. Ivanovová (Rus.) -1:39,1, ...25. VRABCOVÁ-NÝVLTOVÁ -2:10,7, 58. NOVÁKOVÁ -4:03,5, 72. GROHOVÁ -4:45,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 28 závodů): 1. Björgenová 309, 2. Kallaová 261, 3. Johaugová 220, 4. Kowalczyková 214, 5. Randallová 184, 6. Jacobsenová 160, ...26. VRABCOVÁ-NÝVLTOVÁ 36.