Následuje
Panorama

Norka Bergerová má zlato z vytrvalostního závodu biatlonistek

Whistler - Norská biatlonistka Tora Bergerová vyhrála na olympiádě ve Vancouveru vytrvalostní závod na 15 kilometrů a získala první zlatou medaili na velké akci z individuálních soutěží. Na stupních vítězů ji nečekaně doplní druhá Jelena Chrustalevová z Kazachstánu, která se raduje z premiérového cenného kovu v seniorské kategorii, a třetí Darja Domračevová z Běloruska. Další informace z olympiády nabízí internetový speciál zoh.cz.

České reprezentantky zůstaly daleko za předními příčkami. Ani jedna z nich se nevešla do elitní padesátky. Zdenka Vejnarová skončila 55., uzdravená Gabriela Soukalová dojela při olympijském debutu o pět příček níž. Magda Rezlerová finišovala na 64. místě a největší česká naděje Veronika Vítková, která však v létě prodělala zánět mozkových blan, doběhla jako 68. 

Bergerová vyrazila na trať hned jako druhá a od druhé střelby se pevně usadila v čele závodu. Osmadvacetiletá Norka se prohnala patnácti kilometry za čtyřicet minut a nerozhodila ji ani minutová penalizace za chybu při posledním dvacátém výstřelu. V cíli slavila první zlatou medaili pro Norsko z biatlonových soutěží ve Vancouveru.

 
Za Bergerovou se strhl dramatický souboj o zbývající dva cenné kovy. Nejchladnější hlavu na střelnici měla Chrustalevová, která zvládla všechny položky čistě a dojela si pro nečekané stříbro.

Také o bronzu se rozhodovalo na závěrečné "stojce". Poslední dvacátou ránu bude proklínat Valj Semerenková: čtyřiadvacetiletá Ukrajinka dlouho váhala a nakonec poslala výstřel mimo terč. Podobně dopadla i Polka Weronika Nowakowská, kterou o senzační olympijskou medaili rovněž připravila chyba při závěrečné střelbě.Třetí místo tak připadlo Domračevové. Ta startuje na svých prvních hrách a doposud má jen stříbro ze smíšené štafety na světovém šampionátu v roce 2008.

Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy