58. Rally Šumava Klatovy

Nor Bardal poprvé vyhrál Světový pohár skokanů

Planica - Anders Bardal vyhrál poprvé v kariéře Světový pohár skokanů na lyžích a stal se teprve třetí Norem v historii, který získal velký křišťálový globus. K triumfu Bardalovi stačilo třiadvacáté místo v posledním závodu sezony. Ve slovinské Planici vyhrál jednokolové finále sezony Rakušan Martin Koch, český skokan Lukáš Hlava skončil třináctý. Druhé kolo se neuskutečnilo kvůli sílícímu větru.

Hlava měl v závěru z českých reprezentantů nejlepší formu a v prvním kole skočil 202,5 metru. Hned za ním se umístil Roman Koudelka díky výkonu 194,5 metru a v konečném pořadí Světového poháru mu patří desáté místo, což je jeho nejlepší umístění v kariéře (loni byl 16.). Výrazně si v celkovém hodnocení polepšil Hlava - skončil čtrnáctý, přičemž dosud nejlépe byl 48. V elitní desítce Světového poháru skokanů je český závodník na konci sezony poprvé po šesti letech. Naposledy to dokázal Janda vítězstvím v roce 2006.

"Máme za sebou super sezonu a určitě panuje spokojenost. Na celkově desáté místo Koudelky a čtrnácté Hlavy můžeme být právem hrdí," řekl trenér David Jiroutek. "Janda odskákal určitou část sezony velice slušně, ale chybí nám do týmu pořád ten čtvrtý. Potřebujeme přes léto hodně dřít na tom, aby někdo z mladých vylítl nahoru, abychom mohli pomýšlet i na týmy," doplnil Jiroutek.

"Jsem strašně rád, že mi to vyšlo do desítky, byl to můj velký cíl před sezonou a povedl se na výbornou. V konci už mi docházely síly, ale to k tomu patří a já jsem naprosto spokojený," řekl Koudelka. "Mám v sobě radost, že se to takhle povedlo a udržel jsem umístění do patnácti. To mě těší nejvíc," radoval se i Hlava.

Bardal měl před finálovým závodem stobodový náskok před Rakušanem Gregorem Schlierenzauerem, takže mu stačilo jakkoli bodovat. V 1. kole předvedl let dlouhý jen 177 metrů a s 23. místem nebyl spokojený. Na druhé kolo si pod kombinézu oblékl trikot Supermana, ale už si kvůli větru neskočil a mohl začít slavit.

Vítěz Světového poháru Anders Bardal
zdroj: AP autor: Darko Bandic

Pro Norsko získal křišťálový globus poprvé po osmnácti letech. Naposledy vyhrál SP Espen Bredesen v roce 1994. "Je to skvělé a nádherný pocit, že jsem to dokázal. Moc si vážím toho, že jsem napodobil Bredesena a Opaase," radoval se Bardal z triumfu a jmenoval i vůbec prvního norského vítěze SP skokanů na lyžích Vegarda Opaase z roku 1987.

Poslední závod sezony vyhrál Koch po letu dlouhém 222,5 metru. Druhý byl Švýcar Simon Ammann a třetí domácí mistr světa Robert Kranjec, který se zároveň stal držitelem malého glóbu za výhru v hodnocení SP v letech.

Výsledky závodu SP v letech na lyžích:

1. Koch (Rak.) 242,5 b. (222,5 m), 2. Ammann (Švýc.) 225,6 (212), 3. Kranjec (Slovin.) 223,8 (204), 4. Schlierenzauer (Rak.) 217,2 (209,5), 5. Freitag 212,0 (212), 6. Freund (oba Něm.) 210,5 (204,5), 7. Kofler (Rak.) 210,1 (200), 8. Tepeš (Slovin.) 210,0 (203), 9. Romören 209,2 (213), 10. Fannemel (oba Nor.) 207,0 (204,5), ...13. Hlava 203,4 (202,5), 14. Koudelka 200 (194,5), 27. Janda (všichni ČR) 174,4 (188,5).

Konečné pořadí SP (po 26 závodech): 1. Bardal 1325, 2. Schlierenzauer 1267, 3. Kofler 1203, 4. Ito 1131, 5. Stoch 1078, 6. Freitag 1014, 7. Morgenstern (Rak.) 1014, 8. Freund 857, 9. Kranjec 829, 10. Koudelka 796, ...14. Hlava 404, 25. Janda 185, 52. Matura 40, 70. Cikl (oba ČR) 3.