Golfista roku

Nilssonová znovu nenašla soupeřku, radoval se i sprinter Klaebo

Otepää (Estonsko) - Už sedmé vítězství v této sezoně vybojovala Švédka Stina Nilssonová, která vyhrála sprint volnou technikou v Otepää. Mezi muži zvítězil poprvé v kariéře dvacetiletý Nor Johannes Höesflot Klaebo.

Ani jeden z trojice českých reprezentantů v Estonsku neprošel kvalifikací. Nejblíže elitní třicítce byla Petra Nováková, která skončila na 33. místě. Možnost poprvé v sezoně bodovat jí unikla o 24 setin sekundy. Aleš Razým skončil jednašedesátý, Jan Bartoň ještě o deset příček níž.

Nilssonová a Klaebo ovládli již kvalifikaci. Třiadvacetiletá Švédka pak byla suverénní i ve všech třech vyřazovacích jízdách. Stejně jako při jejích předchozích třech sprinterských triumfech v sezoně za Nilssonovou ve finále doběhly Norky Maiken Caspersen Fallaová a Heidi Wengová, která nadále jasně vede Světový pohár.

Nilssonová sice nasbírala nejvíce vítězství, ale v průběžném pořadí je až čtvrtá. Nevede ani hodnocení sprintu, v němž na druhé příčce ztrácí před závěrečnými dvěma závody 141 bodů na Fallaovou.

Klaebo vrátil ve finále těsnou semifinálovou porážku krajanovi Finnu Haagenu Kroghovi. Premiérové vítězství ve Světovém poháru oslavil v osmém individuálním závodu v kariéře, ze sprintu má na kontě už dvě třetí místa. Za Kroghem doběhl Rus Sergej Usťugov. Na čtvrtém místě již se ztrátou skončil Ital Federico Pellegrino, který vede sprinterskou klasifikaci o 20 bodů před Klaebem.

SP v běhu na lyžích v Otepää (Estonsko) - sprint volnou technikou:

Muži: 1. Klaebo 3:06,5, 2. Krogh (oba Nor.) -0,6, 3. Usťugov (Rus.) -1,0, 4. Pellegrino (It.) -4,8, 5. Skar -15,5, 6. Taugböl (oba Nor.) -33,0, ...v kvalifikaci 61. Razým, 71. Bartoň (oba ČR).

Průběžné pořadí SP (po 24 z 31 závodů): 1. Sundby (Nor.) 1348, 2. Usťugov 1064, 3. Heikkinen (Fin.) 792, 4. Harvey (Kan.) 728, 5. Hellner (Švéd.) 648, 6. Cologna (Švýc.) 620, ...79. Jakš 44, 146. Bartoň 4, 153. Bauer (všichni ČR) 2.

Ženy: 1. Nilssonová (Švéd.) 2:50,0, 2. Fallaová -0,3, 3. Wengová -3,8, 4. Jacobsenová (všechny Nor.) -4,9, 5. Digginsová (USA) -6,8, 6. Falková (Švéd.) -21,7, ...v kvalifikaci 33. Nováková (ČR).

Průběžné pořadí SP (po 24 z 31 závodů): 1. Wengová 1591, 2. Östbergová (Nor.) 1235, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) 1222, 4. Nilssonová 1109, 5. Digginsová 827, 6. Fallaová 705.