Svět motorů

Nilssonová a Pellegrino vládli sprintům v Davosu

Davos - Sprinty volnou technikou na Světovém poháru v Davosu vyhráli italský běžec na lyžích Federico Pellegrino a Švédka Stina Nilssonová. Čeští reprezentanti neprošli kvalifikací.

Federico Pellegrino
zdroj: ČTK/AP autor: Gian Ehrenzeller

Karolína Grohová obsadila první nepostupové 31. místo se ztrátou 23 setin sekundy na třicátou Němku Denise Herrmannovou. Dušan Kožíšek byl padesátý a nenavázal na loňskou desátou příčku, která mu pomohla k návratu do reprezentace.

V Davosu skončila nadvláda norských lyžařů, kteří kralovali všem dvanácti předchozím individuálním závodům v této sezoně Světového poháru i štafetám v Lillehammeru.

Jako první prolomila norskou hegemonii Nilssonová, která si doběhla pro první triumf v seriálu. Dvaadvacetiletá Švédka za sebou ve finále nechala tři Norky, na pódium ji doprovodily Maiken Caspersen Fallaová a Ingvild Flugstad Östbergová.

Pellegrino před rokem ve švýcarském středisku vybojoval premiérové vítězství ve Světovém poháru a nyní přidal čtvrté. Za ním doběhli Francouz Baptiste Gros a Nor Sondre Turvoll Fossli.

SP v běhu na lyžích v Davosu - sprint volnou technikou (1,6 km):

Muži: 1. Pellegrino (It.) 2:24,10, 2. Gros (Fr.) -0,27, 3. Fossli (Nor.) -0,32, 4. Jylhä (Fin.) -0,43, 5. Usťjugov (Rus) 3,16, 6. Taugböl (Nor.) -5,73, ...50. Kožíšek (ČR) vyřazen v kvalifikaci.

Průběžné pořadí SP (po 7 z 36 závodů): 1. Sundby 566, 2. P. Northug 339, 3. Dyrhaug 279, 4. Holund 236, 6. Krogh (všichni Nor.) 228, 6. Manificat (Fr.) 221.

Ženy: 1. Nilssonová (Švéd.) 2:39,27, 2. Fallaová -0,15, 3. Östbergová -0,84, 4. Jacobsenová (všechny Nor.) -1,06, 5. Falková (Švéd.) -2,74, 6. Caldwellová (USA) -14,47, ...31. Grohová (ČR) vyřazena v kvalifikaci.

Průběžné pořadí SP (po 7 z 36 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 555, 2. Östbergová 403, 3. Nilssonová 380, 4. Wengová 352, 5. Kallaová (Švéd.) 290, 6. Jacobsenová 270, ...14. Nováková (ČR) 121, 56. Grohová 7.