Následuje
BasketManie

Nadvláda Sáblíkové v SP pokračuje. Opanovala ho poosmé v řadě

Heerenveen (Nizozemsko) – Že ve světovém poháru na dlouhých tratích nemá konkurenci, opět dokázala Martina Sáblíková. Česká rychlobruslařka ho ovládla poosmé v řadě, když ji k tomu stačilo čtvrté místo ze závěrečného závodu na 3000 metrů při finále v Heerenveenu. Olympijská vítězka z "pětky" v Soči se zároveň rozhodla ukončit sezonu. Z překvapivého vítězství se radovala domácí Annouk van der Weijdenová.

Martina Sáblíková s trofejí pro vítězku SP
zdroj: ČTK/AP autor: Peter Dejong

"Sice Martina nebyla na pódiu, ale zajela jeden ze svých nejrychlejších časů v Heerenveenu. Pod 4:04 tady jela asi jen jednou. Soustředila se na to, co bylo důležité, a to tady bylo vyhrát pohár, což se podařilo," řekl trenér Petr Novák. "Pódium nemusí být pokaždé. Já i Martina jsme spokojeni," doplnil.

Zároveň oznámil, že Sáblíková tímto závodem ukončila sezonu. "Závodit po olympiádě je hodně těžké. Všichni sportovci chodí po akcích a přitom nám nekončí sezona. Už nemá cenu to protahovat," řekl Novák.

Šestadvacetiletá Sáblíková měla před posledním závodem v průběžném pořadí náskok 80 bodů na Němku Claudii Pechsteinovou, se kterou se utkala v poslední rozjížďce. Po tradičně pomalejším rozjezdu se držela na šestém až sedmém místě, v závěru se posunula na čtvrté. Vzhledem k tomu, že byla od počátku rychlejší než Pechsteinová, nebylo o jejím celkovém triumfu pochyb. Její německá rivalka nakonec byla osmá.

"Pechi nejela tak dobře, takže Martina jela sama. V závěru se zkoušela dostat dopředu a nakonec nebyla od pódia tak daleko. I když jsem na ni v průběhu křičel, že Pechi je vzadu," uvedl Novák.

Za nečekaně nejrychlejší Van der Weijdenovou, která se představila hned v první rozjížďce, Sáblíková časem 4:03,88 zaostala o 1,66 sekundy. Od třetího místa Rusky Olgy Grafové dělilo trojnásobnou olympijskou šampionku jen devět setin sekundy. Českou hvězdu porazila i další Nizozemka Yvonne Nautaová.

Čtvrté místo znamená pro Sáblíkovou nejhorší výsledek na dlouhých tratích v sezoně 2013/14. Hlavním cílem svěřenkyně trenéra Petra Nováka však v Heerenveenu bylo dotáhnout seriál do celkového vítězství, proto ani nestartovala v pátek v závodě na 1500 metrů. "Po olympiádě jsem se s Martinou bavil o tom, jestli vůbec chce na trojce startovat, protože mi bylo jasné, že toho má dost. Řekla, že chce, že chce Pechi porazit a pohár získat," uvedl Novák.

Karolína Erbanová obsadila na pětistovce deváté místo. V průběžném pořadí je před nedělním programem čtrnáctá.

Finále Světového poháru v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Ženy:

500 m: 1. Fatkulinová (Rus.) 37,67, 2. Richardsonová (USA) 37,79, 3. Kodairová (Jap.)  37,95, ...9. Erbanová (ČR) 38,53.

Průběžné pořadí (po 11 z 12 závodů): 1. Fatkulinová 810, 2. Richardsonová 810, 3. Sang-hwa (Kor.) 700, ...14. Erbanová 186.

3000 m: 1. Van der Weijdenová 4:02,22, 2. Nautaová (obě Niz.) 4:03,65, 3. Grafová (Rus.) 4:03,79, 4. Sáblíková (ČR) 4:03,88.

Konečné pořadí SP (po 6 závodech): 1. Sáblíková 550 b., 2. Pechsteinová (Něm.) 416, 3. Nautaová 326.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy