Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Nadvláda Norek ve štafetě na MS pokračuje, české kvarteto bylo jedenácté

Lahti (Finsko) – Kralování norských lyžařek ve štafetě na 4 x 5 kilometrů na mistrovství světa pokračuje. Kvarteto Maiken Caspersen Fallaová, Heidi Wengová, Astrid Jacobsenová a Marit Björgenová vládlo také v Lahti a připsalo si čtvrtý triumf v řadě. Zároveň pro svoji zemi získalo jubilejní stou zlatou běžeckou medaili na světových šampionátech. Česká čtveřice ve složení Kateřina Smutná, Kateřina Beroušková, Petra Nováková a Barbora Havlíčková dojela jedenáctá.

Radost Marit Björgenové
zdroj: REUTERS autor: Kai Pfaffenbach

Norské kvarteto triumfovalo s minutovým náskokem před Švédkami. Ty získaly stříbro díky finišmance Stině Nilssonové, druhé ženě pořadí sprintu ve Světovém poháru, která na třetí místo odsunula domácí Finky.

Dálková běžkyně Smutná, již v neděli čeká obhajoba triumfu ve Vasově běhu, zvládla první úsek dobře. S minutovým odstupem za Norkami vyslala Berouškovou na trať na šestém místě. Beroušková ztratila na čelo přes minutu a čtvrt a klesla na konec první desítky.

Nováková, která nastoupila po problémech s ramenem, na prvním bruslařském úseku o místo klesla. Šestnáctiletá Havlíčková při své premiéře na MS dovezla štafetu na jedenácté pozici. Celkem Češky ztratily na vítězky pět a čtvrt minuty.

Je nám líto, video expirovalo.
Štafetu ovládly počtvrté v řadě Norky, Češky dojely jedenácté

Češky dokončily štafetu na začátku druhé desítky podobně jako na šampionátech v poslední době. Předloni ve Falunu tým nepostavily stejně jako v Oslu 2011. V roce 2013 ve Val di Fiemme dojely dvanácté a v roce 2009 v Sapporu třinácté.

Po dvou klasických úsecích jely Norky v čele s Finkami a Švédky ještě byly na dohled. Na třetím úseku ale získala Jacobsenová skoro minutový náskok a Björgenová v sólo jízdě dovezla norskou štafetu k vítězství. Björgenová získala v Lahti po výhrách ve skiatlonu a na klasické desítce už svoji třetí zlatou medaili.

Ženy - štafeta 4 x 5 km:

1. Norsko (Fallaová, Wengová, Jacobsenová, Björgenová) 52:21,5, 2. Švédsko (Haagová, Kallaová, Anderssonová, Nilssonová) -1:01,6, 3. Finsko (Saarinenová, Niskanenová, Mononenová, Pärmäkoskiová) -1:02,1, 4. USA -1:33,8, 5. Rusko -2:28,6, 6. Německo -2:38,3, 7. Švýcarsko -2:52,1, 8. Polsko -3:22,0, 9. Itálie -3:42,0, 10. Kanada -4:16,2, 11. ČR (Smutná, Beroušková, Nováková, Havlíčková) -5:15,0.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy