Buly - debata expertů

Na sprintech v Davosu dominovali Norové, Kožíšek bodoval

Davos (Švýcarsko) – Že v letošní sezoně světového poháru nemají konkurenci, znovu ukázali norští běžci na lyžích. Ve sprinterském závodě volnou technikou v Davosu obsadili v ženské i mužské všechny medailové pozice. Z vítězství se radovali Finn Haagen Krogh a Ingvild Östbergová.

Radující se Finn Haagen Krogh
zdroj: ISIFA/AFP autor: FABRICE COFFRINI

Z českých lyžařů postoupil z kvalifikace do vyřazovacích jízd pouze Dušan Kožíšek. Při svém prvním startu v SP od ledna pak vypadl hned v úvodním, čtvrtfinálovém kole a získal tři body za 28. místo. Petru Novákovou na 34. místě dělilo od postupové třicítky 48 setin. Aleš Razým skončil až 78., Martin Jakš do závodu nenastoupil.

Krogh zvítězil před Andersem Glörssenem a Eirikem Brandsdalem, z norských finalistů nezbyla medaile jen na Thomase Northuga, který skončil šestý. V semifinále vypadl italský vítěz kvalifikace Federico Pellegrino.

Norky byly v šestičlenném finále dokonce v pěti proti osamocené Švédce Stině Nilssonové, ta navíc hned v úvodu v tlačenici přišla o hůlku a naději na úspěch. Vítězka kvalifikace Östbergová pak nedala krajankám šanci a zvítězila před Maiken Fallaovou a Celine Brunovou-Lieovou. Až čtvrtá skončila vedoucí závodnice SP Marit Björgenová, která vyhrála oba předchozí sprinty v sezoně.

SP v běhu na lyžích v Davosu (Švýcarsko) - sprint volně:

Muži:

1. Krogh 2:18,16, 2. Glöersen -0,62, 3. Brandsdal (všichni Nor.) -1,07, 4. Petuchov (Rus.) -1,35, 5. Halfvarsson (Švéd.) -2,06, 6. T. Northug (Nor.) -2,29, ...28. Kožíšek, 78. Razým (oba ČR) nepostoupil z kvalifikace.

Pořadí SP (8 z 27 závodů): 1. Sundby (Nor.) 491 b., 2. Krogh 409, 3. Halfvarsson 275, 4. Tönseth 258, 5. Röthe 253, 6. Golberg (všichni Nor.) 198, ...39. Jakš 39, 64. Bauer (oba ČR) 18, 89. Kožíšek 3.

Ženy:

1. Östbergová 2:33,72, 2. Fallaová -0,57, 3. Brunová-Lieová -2,37, 4. Björgenová -3,16, 5. Wengová (všechny Nor.) -3,79, 6. Nilssonová (Švéd.) -11,00, ...34. Nováková (ČR) nepostoupila z kvalifikace.

Pořadí SP (po 8 z 27 závodů): 1. Björgenová 649, 2. Johaugová (Nor.) 488, 3. Östbergová 404, 4. Wengová 389, 5. Fallaová 297, 6. Kallaová (Švéd.) 272, ...30. Nováková 61, 59. Vrabcová-Nývltová (ČR) 8.