Následuje
MS 2020 Itálie

Na krasobruslařském ME se vrací Pljuščenko a po nemoci Verner

Tallinn - Návrat olympijského šampiona z Turína Jevgenije Pljuščenka bude hlavní událostí krasobruslařského mistrovství Evropy, které začne v úterý v estonské metropoli Tallinnu. Sedmadvacetiletý Rus, jenž nezávodil na významné soutěži od zisku olympijského zlata před čtyřmi lety, by se měl o titul utkat především s francouzským obhájcem Brianem Joubertem a dalším navrátilcem Stéphanem Lambielem ze Švýcarska. Tomáše Vernera, čtvrtý muž z loňského mistrovství světa, má v této sezoně často zdravotní problémy, i proto bere nadcházející evropský šampionát v Tallinnu hlavně jako přípravu na Vancouver. Třetí medaile na kontinentálním mistrovství proto není jeho hlavní cíl.

Po návratu na amatérský led už Pljuščenko stihl vyhrát Grand Prix v Moskvě a na národním šampionátu v prosinci dostal lepší známky, než jsou hodnoty oficiálních světových rekordů v krátkém programu a celkově. Z národních mistrovství ale federace ISU světové rekordy neuznává vzhledem k absenci mezinárodních rozhodčích. Nyní bude Pljuščenko poprvé závodit mimo domácí prostředí a utká se s největšími evropskými konkurenty.

Po roční pauze si necelý měsíc před olympiádou ověří aktuální formu i dvojnásobný mistr světa Lambiel, jenž se v této sezoně představil na mezinárodní scéně jen při zářijové vítězné olympijské kvalifikaci v Oberstdorfu. Joubert se zase vrací po zranění nohy, které ho připravilo o start v prosincovém finále Grand Prix.

Verner bere šampionát hlavně jako olympijskou přípravu

V jiné roli než před rokem bude na šampionátu starého kontinentu český krasobruslař Tomáš Verner. Zatímco loni se jako obhájce titulu z roku 2008 ocitl ve středu pozornosti a nakonec skončil zklamaný na šestém místě, tentokrát bude poněkud stranou zájmu. Do sezony totiž sice vstoupil druhým místem v Grand Prix v Paříži, ale pak ho zbrzdila chřipka a forma odešla. Na národním šampionátu dokonce prohrál s devatenáctiletým Michalem Březinou, který se stává další českou nadějí na přední umístění. V posledních závodech předváděl vyrovnané výkony a v Estonsku bude útočit na vylepšení loňského desátého místa.

Svěřenec trenérů Vlasty Kopřivové a Michaela Hutha po nemocích dokonce uvažoval i o tom, že by mistrovství Evropy vynechal. "Úvaha, že bych na Evropu nejel, tady byla. Jako první přišla ze strany trenérů. Bavili jsme se o tom, že hlavní jsou olympijské hry. Nakonec jsem se ale rozhodl startovat. Věřím, že v Tallinnu podám nějaký výkon, a na něm pak budeme moci v dalších dvou třech týdnech stavět," uvedl Verner.

Tomáš Verner:

"Chci zajet dobrý závod, což znamená to, co jsem si naplánoval. Vím, za čím jdu. Chci závodit a myslím si, že to potřebuju. Nejedu tam ale proto, abych porazil Pljuščenka, Lambiela, Jouberta a další. Beru to jako součást přípravy na olympiádu, potřebuju získat jistotu na závodním ledě."

Evropský šampion z roku 2008, který o rok dříve skončil druhý, si je ale dobře vědom tréninkového manka a skutečnosti, že do ideální formy potřebuje ještě několik týdnů tréninku. "Na druhou stranu se už dva týdny cítím při síle, i když mi ubyla nějaká svalová hmota a při závodě mi bude chybět," řekl Verner, jenž si chce v Tallinnu ověřit, jak na tom ve skutečnosti je. "V tréninku to vypadá dobře, jsem schopen jet celé programy. Před olympiádou ale potřebuji jeden dobrý závod a bude vše v pořádku," podotkl.

Mezi ženami bude titul obhajovat Finka Laura Lepistöová, která bude mít velkou konkurenci v krajance Kiiře Korpiové. Na trůn se bude chtít po loňském stříbru vrátit evropská šampionka z let 2007 a 2008 Carolina Kostnerová z Itálie. Premiéra na mezinárodní scéně čeká dvaadvacetiletou českou krasobruslařku Martinu Boček, žijící a trénující v italském Meranu.

Vyrovnaný souboj slibuje i soutěž tanečních párů. Úřadující mistři světa Oksana Domninová a Maxim Šabalin vynechali seriál Grand Prix, takže se poprvé v této sezoně představí na mezinárodní scéně. Jejich největšími konkurenty by měli být další Rusové, obhájci evropského titulu Jana Chochlovová a Sergej Novickij. České barvy bude hájit zkušený pár Kamila Hájková, David Vincour, který na posledních třech ME obsadil shodně sedmnáctá místa.

Na čtvrtý evropský titul za sebou bude útočit německá sportovní dvojice Aliona Savchenková, Robin Szolkowy. Dvojnásobné mistry světa budou chtít o zlato připravit především ruské páry Maria Muchortovová, Maxim Trankov a Yuko Kavagutiová, Alexander Smirnov.

Program ME:

Úterý: 12:30 povinné tance, 18:20 sportovní dvojice - krátký program.

Středa: 10:00 muži - krátký program (1. skupina), 13:30 muži - krátký program (2. skupina), 18:00 sportovní dvojice - volné jízdy,

Čtvrtek: 12:00 originální tance, 17:45 muži - volné jízdy,

Pátek: 9:00 ženy - krátký program (1. skupina), 12:45 ženy - krátký program (2. skupina), 17:40 volné tance.

Sobota: 12:30 ženy - volné jízdy.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy