Následuje
Technology Florbal MB - FbŠ Bohemians

Mužský sjezd musel být přeložen kvůli silné mlze, pojede se v neděli

Svatý Mořic – Mlha ve Svatém Mořici zhatila sjezdařský závod mužů. Jury musela start královské disciplíny opakovaně odkládat, až ho nakonec zrušila úplně. Závod tak proběhne v neděli po sjezdu žen.

Aleksander Aamodt Kilde
zdroj: ČTK/AP/ autor: Gabriele Facciotti

Sjezdaři měli vyjet do tratě v prudké části zvané "volný pád" v pravé poledne, proti ale bylo počasí. Jury postupně odkládala start a ve 14:15 rozhodla o zrušení závodu.

Ve Svatém Mořici po dvou zamračených dnech svítí sluníčko, problémem ale byl mrak v polovině trati. Na start sjezdu se měli postavit také čtyři čeští reprezentanti Jan Hudec, Filip Forejtek, Ondřej Berndt a Jan Zabystřan.

Lyžaře do závodu nepustil jev typický pro údolí Engadin. Německy se mu říká Malojaschlange (Malojský had) a vyvolává ho působení větru vznikajícího vysokými rozdíly mezi vlhkostí a teplotou v noci a ve dne. "Je to tady strašák, snad to nebude i zítra," řekla Olga Charvátová-Křížová, která na mistrovství světa působí jako technický delegát a operuje na startu ženských závodů. "Všichni ten jev znají. Když začne jihozápadní proudění, táhne se pruh mlhy, který se drží v jedné hladině," vysvětlila.

Počasí se na šampionátu sleduje velmi bedlivě. "Bohužel se to kvůli pevným vysílacím televizním časům nemohlo odjet ráno," uvedla. "Dělají se dlouhodobé i krátkodobé prognózy. Sledujeme vývoj počasí během dne, je to velmi dobře zpracované. Vědělo se dopředu, že v sobotu bude problém," uvedla.

Ve Svatém Mořici po dvou zamračených dnech svítí sluníčko, ale přes noc napadlo až 20 centimetrů sněhu, který pořadatelé stihli odklidit pouze z tratě mužů. Trénink na sjezd žen byl zrušen. "Všichni nastoupili a pomáhali uklidit mužskou sjezdovku. Na přípravě ženské tratě pro sjezd se bude pracovat celou noc, aby se vůbec sjezdovka dala dohromady," vysvětlila Charvátová-Křížová.

Upozornila ale, že podobný jev může zhatit i nedělní sjezd žen. "Když tam ta mlha bude zase ležet, tak se nepojede," uvedla. "Kdyby ležela výš, tak se sjezd zkrátí, ale ona leží uprostřed. Ale jsme optimisté," řekla. "Jsem tři ženské v jury, tak to nějak zařídíme," usmála se.

Hlavní zprávy