Svět motorů

Malý glóbus ve sjezdu získali Kröll a Vonnová

Schladming - Rakouský lyžař Klaus Kröll se stal vítězem hodnocení sjezdu světového poháru, v dnešním finálovém závodu ve Schladmingu mu k tomu stačilo sedmé místo. V rakouském středisku vyhrál Nor Lund Aksel Svindal, jenž o 57 setin porazil vedoucího muže seriálu Beata Feuze ze Švýcarska. Mezi ženami triumfovala již jistá vítězka celkového pořadí seriálu i této disciplíny Lindsey Vonnová.

Vítěz celkové kvalifikace sjezdu SP Klaus Kroell
zdroj: ČTK/AP autor: Alessandro Trovati

Mezi Kröllem a Feuzem byl nakonec v klasifikaci sjezdu rozdíl jen sedm bodů. Třetí v celkovém pořadí disciplíny skončil Švýcar Didier Cuche, který byl dnes po velké chybě na trati až sedmnáctý se ztrátou 2,55 sekundy na vítěze. Přišel tak o možnost vybojovat pátý malý křišťálový glóbus za sjezd a vyrovnat bilanci rakouské legendy Franze Klammera.

Jednatřicetiletý Kröll získal první glóbus v kariéře. Na kontě má šest vítězství v jednotlivých závodech, z toho čtyři ve sjezdu a dva v superobřím slalomu. V této sezoně vyhrál sjezdy v Chamonix a Kvitfjellu, třikrát obsadil bronzovou příčku.

Vedení v celkovém hodnocení světového poháru si upevnil Feuz, který má na slalomáře Marcela Hirschera z Rakouska náskok 135 bodů. Na třetí místo se díky vítězství posunul Svindal.

Poslední sjezd světového poháru žen vyhrála v rakouském Schladmingu již jistá vítězka celkového pořadí seriálu i této disciplíny Lindsey Vonnová. Americká lyžařka projela cílem o 92 setin rychleji než Marion Rollandová z Francie. Třetí skončila Slovinka Tina Mazeová, jež na vítězku ztratila 1,22 sekundy.

Sedmadvacetiletá Vonnová nemá v letošní sezoně konkurenci. Velký křišťálový glóbus si počtvrté v kariéře zajistila minulý týden ve švédském Aare vítězstvím v obřím slalomu, dnes na její konto přibyl dvanáctý triumf v letošní zimě, čímž překonala svou nejúspěšnější sezonu 2009/10. Celkově si připsala 53. vítězství ve Světovém poháru v kariéře. "Vítězství na trati, kde se pojede mistrovství světa, je skvělé," řekla Američanka.

Dvanáctým vítězstvím v sezoně se Vonnová rovněž odpoutala od Annemarie Moserové-Pröllové z Rakouska a Švédky Anji Pärsonové, které jedenáctkrát vyhrály v sezoně 1972/73, respektive 2003/2004. Pokud by Vonnová vyhrála ve Schladmingu i superobří slalom a obří slalom, což není vyloučeno, vyrovnala by rekordní bilanci Vreni Schneiderové, která jako jediná vyhrála čtrnáct závodů v jedné sezoně (1988/89).

"Jednoznačně je to moje nejlepší sezona. Dařilo se mi ve všech disciplínách. Nemůžu věřit, že jsem letos vyhrála už dvanáctkrát," řekla po závodu Vonnová, která se v letošní sezoně dostala posedmnácté na stupně vítězů. Rekord v této statistice drží Hanni Wenzelová z Lichtenštejnska (1980) a Švédka Pernilla Wibergová (1997), které byly v jedné sezoně na pódiu osmnáctkrát.

Ve sjezdu vyhrála Vonnová už 26. závod, čímž překonala Franze Klammera. Více sjezdů ovládla jen další rakouská legenda Moserová-Pröllová (36). V tomto ročníku nasbírala Vonnová už 1 908 bodů a může jako první sjezdařka v historii překonat hranici 2 000 bodů.

Rekord drží Rakušan Hermann Maier, který v roce 2000 získal za sezonu rovných 2 000 bodů. "Tohle je další z mých cílů," uvedla Vonnová. "Rozhodně chci těch 2 000 bodů mít, protože Hermann byl lyžařský génius. Ale na tomto měkkém sněhu to nebude snadné," prohlásila. Mezi ženami drží rekord Chorvatka Janica Kosteličová, která před šesti lety nashromáždila 1970 bodů.

SP v sjezdovém lyžování v Schladmingu (Rakousko) - sjezd:

Muži:
1. Svindal (Nor.) 1:46,81, 2. Feuz (Švýc.) -0,57, 3. Reichelt (Rak.) -0,67, 4. Defago (Švýc.) -0,84, 5. Raich (Rak.) -0,98, 6. Bertrand (Fr.) -1,03, 7. Kröll (Rak.) -1,04, 8. Hudec (Kan.) -1,24, 9. Theaux (Fr.) -1,34, 10. Thomsen (Kan.) -1,35.
Průběžné pořadí SP: 1. Feuz 1330 b., 2. Hirscher (Rak.) 1195, 3. Svindal 1131, 4. Kostelič (Chorv.) 1064, 5. Cuche (Švýc.) 953, 6. Kröll 909, ...75. Krýzl 83, 113. Trejbal 18, 126. Vráblík (všichni ČR) 8.
Konečné pořadí sjezdu: 1. Kröll 605, 2. Feuz 598, 3. Cuche 521, 4. Reichelt 396, 5. Miller (USA) 383, 6. Svindal 370.

Ženy:
1. Vonnová (USA) 1:46,56, 2. Rollandová (Fr.) -0,92, 3. Mazeová (Slovin.) -1,22, 4. Weiratherová (Licht.) -1,24, 5. Schnarfová (It.) -1,26, 6. Mancusová -1,36, 7. McKennisová (obě USA) -1,64, 8. Kamerová (Švýc.) -1,68, 9. Görglová (Rak.) -1,92, 10. E. Fanchiniová (It.) -1,97.
Průběžné pořadí SP: 1. Vonnová 1908, 2. Mazeová 1346, 3. Höflová-Rieschová (Něm.)1195, 4. Görglová 943, 5. Mancusová 895, 6. Fenningerová (Rak.) 864, ...70. Záhrobská (ČR) 75.
Konečné pořadí sjezdu: 1. Vonnová 690, 2. Weiratherová 400, 3. Görglová 384, 4. Höflová Rieschová 379, 5. Mancusová 277, 6. Rollandová 244.