EP Benátky nad Jizerou

M. Fourcade vybojoval v Canmore zlato ve sprintu, Čechům se příliš nedařilo

Canmore (Kanada) - Francouz Martin Fourcade ovládl úvodní sprint Světového poháru v biatlonu v kanadském Canmore. S patnáctivteřinovou ztrátou dojel druhý Rus Anton Šipulin, třetí byl Simon Schempp z Německa. Českým reprezentantům se příliš nedařilo, nejlépe si vedl Michal Šlesingr, který doběhl s jednou chybou čtrnáctý. Michal Krčmář doběhl 37., Tomáš Krupčík 49. a Ondřej Moravec až jednapadesátý. Páteční sprint žen sledujte živě od 19:10 na programu ČT sport a našem webu.

Úvodní položku vleže zvládli všichni Češi bezchybně, přesto od počátku kvůli pomalejšímu běhu výrazně zaostávali za nejlepšími. Na stojce si shodně připsali po jedné chybě a propadli se pořadím. Ondřej Moravec se dokonce nevešel do první padesátky. Po první střelecké položce se v čele usadil Šipulin, ale díky nejlepšímu běhu i bezchybné střelbě byl v cíli o necelých 16 sekund rychleji Fourcade.

O další tři sekundy zpět doběhl Schempp, medailisté sestřelili všech deset terčů. Fourcade v této sezoně vyhrál už šestý závod, z toho druhý ve sprintu. Celkovým 45. triumfem v SP se osamostatnil na druhé příčce v historickém pořadí, před ním už je jen legendární Nor Ole Einar Björndalen s 95 prvenstvími. Ten v Canmore stejně jako ostatní nejlepší Norové nestartuje.

"Šlesingr ráno bojoval s lehkou virózou, nakonec se s tím z kluků popasoval nejlíp. Ostatní se hodnotí dost těžko," řekl trenér českých biatlonistů Marek Lejsek. "Snad kromě první trojky jsou v průměru všechny časy o minutu někde jinde než na běžných závodech Světového poháru," dodal Lejsek.

Neskutečně to bolelo, přiznal Šlesinger

"Neskutečně to bolelo, jel jsem úplně na hraně. V cíli jsem toho měl plné brejle," popsal závod Šlesingr, jehož hodně mrzela chyba na poslední ráně. "Když to všechno sečtu dohromady, tak je čtrnácté místo dobrým výsledkem," hodnotil.

Hodně zklamaný byl naopak Moravec. "Řekl bych, že to bylo moje nejhorší představení za posledních pět let. Už po prvním kilometru jsem byl téměř mrtvý. Šel jsem do závodu unavený, ale že to bude takové tragédie, o tom se mi skutečně nesnilo," řekl držitel kompletní sady medailí z loňského MS v Kontiolahti.

V pátek je na programu sprint žen, v němž bude hájit žlutý dres vedoucí závodnice SP Gabriela Soukalová. V sobotu se jedou závody s hromadným startem, kde se díky redukovanému pořadí kromě Moravce představí i Krčmář s Šlesingrem. Sedmý díl SP zakončí nedělní smíšené štafety.

Závod SP v biatlonu v Canmore (Kanada):

Muži - sprint na 10 km:

1. M. Fourcade (Fr.) 23:51,5 (0 tr. okruhů), 2. Šipulin (Rus.) -15,7 (0), 3. Schempp (Něm.) -18,7 (0), 4. Eberhard -45,0 (2), 5. Landertinger -47,1 (1), 6. Eder (všichni Rak.) -47,6 (0), 7. S. Fourcade (Fr.) -51,0 (0), 8. Windisch (It.) -52,0 (1), 9. Os (Nor.) -1:02,6 (0), 10. Garaničev (Rus.) -1:08,8 (1), ...14. Šlesingr -1:23,0 (1), 37. Krčmář -2:02,3 (1), 49. Krupčík -2:30,5 (1), 51. Moravec (všichni ČR) -2:35,6 (1).

Průběžné pořadí SP (po 16 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 771 b., 2. Šipulin 568, 3. T. Bö (Nor.) 550, 4. Schempp 531, 5. Svendsen (Nor.) 508, 6. Garaničev 476, ...16. Moravec 303, 27. Krčmář 227, 30. Šlesingr 197, 55. Soukup 51, 66. T. Krupčík 22.