Následuje
MS 2020 Itálie

Lyžařky Čepalovová a Matvějevová dostaly za doping dvouletý trest

Moskva - Trojnásobná olympijská vítězka v běhu na lyžích Julia Čepalovová a další ruská reprezentantka Natalia Matvějevová byly potrestány za doping dvouletým zákazem startů. V srpnu, kdy byly zveřejněny informace o dopingu Čepalovové, se objevily zprávy, že končí s kariérou. Ruská lyžařka však pokračovala v tréninku a doufala v účast na hrách ve Vancouveru. V listopadu proto údajně napsala dopis šéfovi MOV Jacquesi Roggeovi, v němž tvrdila, že je nevinná. Proti trestu od Mezinárodní lyžařské federace se chce odvolat ke sportovní arbitráži v Lausanne.

Olympijský závod na 30 km
zdroj: ČTK/AP autor: AP Photo

Jako divák se do Vancouveru nechystá. "Nepojedu tam, ale budu fandit našim. Hlavně lyžařům," citoval matku dvou dcer server Gazeta.ru. "Budu dál trénovat. To mi nikdo zakázat nemůže," uvedla. Její distanc platí do srpna 2011.

Čepalovová neprošla testem na EPO při lednovém závodě Tour de Ski ve Val di Fiemme stejně jako další ruský lyžař Jevgenij Dementěv. Olympijský vítěz z Turína dostal dvouletý distanc už v listopadu společně s Ninou Rysinovou, jež byla přistižena při dopingu na mistrovství světa do 23 let. Čepalovová vyhrála už na olympiádě v Naganu 1998 závod na 30 kilometrů, o čtyři roky později ovládla sprint v Salt Lake City a naposledy v Turíně byla členkou vítězné štafety. Tam byla také druhá na volné třicítce za Kateřinou Neumannovou.

Matvějevová měla pozitivní dopingový test na erythropoetin při lednových závodech Světového poháru v kanadském Whistleru. Výsledky zkoušky byly zveřejněny letos v březnu a od té chvíle se lyžařce počítá dvouletý zákaz startů. Specialistka na sprint byla letos čtvrtá na mistrovství světa v Liberci. Ve Světovém poháru vybojovala jedno individuální vítězství a v dalších pěti sprintech jednotlivců se prosadila na stupně vítězů.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy