Buly - debata expertů

Lyžařka Merighettiová poprvé v kariéře zvítězila v SP

Cortina d'Ampezzo - Sjezd Světového poháru v italské Cortině d'Ampezzo vyhrála domácí lyžařka Daniela Merighettiová a připsala si první triumf v seriálu v kariéře. Dosavadním maximem a jediným medailovým umístěním třicetileté závodnice byla druhá příčka z obřího slalomu ve švédském Aare z roku 2003.

Lindsey Vonnová
zdroj: AP autor: Shinichiro Tanaka

"Je to neuvěřitelné, poprvé jsem ve sjezdu na stupních vítězů a hned na domácí sjezdovce v Cortině," uvedla Merighettiová, která dosud v královské disciplíně obsadila nejlépe dvě čtvrtá místa. V cestě za premiérovým triumfem ji nezastavil ani zlomený palec na ruce. "V pondělí mě čeká operace, ale rukama přece nejezdím...," dodala.

Merighettiová v závodě, který ovlivnil silný vítr, získala skalp nejlepší sjezdařky současnosti Američanky Lindsey Vonnové. Vedoucí žena průběžného pořadí SP skončila druhá o 21 setin. "Vítr byl brutální, nahoře mě potkal jeden silný poryv a na závěrečném skoku další. Dala jsem do toho všechno, ale když chytneš špatný vítr, jsi bez šance. Vždycky holt nemůže být sluníčko a bezvětří," řekla Vonnová. "Ale nechci říct, že by Daniela vyhrála jen kvůli větru. Momentálně jezdí velmi dobře, umí to a dneska toho využila," dodala Američanka.

Třetí byla obhájkyně celkového prvenství Maria Höflová-Rieschová, která za vítězkou zaostala o čtyři desetiny. V rychlostní disciplíně to pro ni bylo premiérové pódium v sezoně. Merighettiová se na stupně vítězů v SP probojovala teprve podruhé v kariéře. V probíhající sezoně bylo jejím dosavadním maximem 12. místo z nedávného super-G v Bad Kleinkirchheimu. Právě superobří slalom bude na italském svahu na programu v neděli.

Pořadí sjezdu v Cortině d'Ampezzo:1. D. Merighettiová (It.) 1:33,17, 2. Vonnová (USA) -0,21, 3. Höflová-Rieschová (Něm.) -0,40, 4. Mazeová (Slovin.) -0,46, 5. Weiratherová (Licht.) -0,57, 6. Cooková (USA) -0,67, 7. Suterová (Švýc.) -0,73, 8. Görglová -0,79, 9. Mancusová (USA) -0,82, 10. Pärsonová (Švéd.) -0,83.