Následuje
BasketManie

Lipták vyhlíží Rio: Kvůli olympijským hrám tu střelbu děláme

Praha – Střelec Jiří Lipták si vychutnává své první vítězství v závodu světového poháru v kariéře. Zdá se, že Peking je pro českou střelbu místem zaslíbeným. V roce 2008 zde slavil olympijské zlato David Kostelecký. Ten nyní zůstal "až" na čtvrtém místě a díval se s odstupem na triumf svého reprezentačního kolegy. Jediné, co je pro Liptáka drobným minusem, je fakt, že se ještě na tomto závodu nebojovalo o místa na olympijských hrách v Riu.

Hosté Sportovních zpráv: Jiří Lipták a Petr Hrdlička

"Trochu mě to mrzí, ale alespoň jsme si vyzkoušeli, že na to máme a můžeme se držet se světovou špičkou," pronesl šťastný vítěz Lipták.

O první dvě olympijská místa se začne bojovat v září na mistrovství světa v Granadě. Příští rok pak v celé sérii světových pohárů na mistrovství Evropy i světa. Vyhlídka směr Rio, to je teď jasná priorita pro elitní české střelce. "Olympijské hry, to je to, kvůli čemu tu střelbu děláme," přiznal dvaatřicetiletý Lipták, který vstupuje do ideálního střeleckého věku.

V Pekingu vládlo pro závodníky docela nepříjemné počasí. Vysoká teplota a vlhkost. Ale ani to Liptáka nezastavilo, ve finále porazil Alexeje Alipova 15:14. Ruský střelec a olympijský vítěz z Atén minul v kvalifikaci jen jediný ze 125 terčů, zato Lipták se musel do semifinále probojovat až v rozstřelu. Přesto český reprezentant zvládl finále skvěle.

Se změnou pravidel, podle kterých se výsledky kvalifikace před finále zcela mažou, Lipták větší problémy nemá. Přesto připouští, že určitý vliv na psychiku to mít může. "Může se vám stát, že hned na začátku znervózníte nebo že uděláte nějaké chyby," připustil.

Tentokrát udržel nervy na uzdě. V přípravě mu nepomáhá ani psycholog, zatím ho prý nepotřebuje. "Asi bych se mu nedokázal tolik otevřít, zatím volím variantu sám bez psychologa," uvedl Lipták.

Předloni se stal Lipták vicemistrem Evropy, v roce 2010 vybojoval bronz na mistrovství světa, ale ve světovém poháru se na stupně vítězů prosadil poprvé.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy