Křišťálový globus v SP mají Guay a Hölzlová

Garmisch-Partenkirchen - Kanadský lyžař Erik Guay si zajistil malý křišťálový globus za superobří slalom díky vítězství v závěrečném závodu Světového poháru v této disciplíně v Garmisch-Partenkirchenu. Pomohl mu k tomu i výpadek dosavadního lídra Michaela Walchhofera, jenž dojel až patnáctý. Zkušený Rakušan měl přitom před Guayem komfortní náskok 69 bodů. V několika momentech závodu však chyboval a nakonec potřebného umístění nedosáhl ani v úzkém startovním poli 23 lyžařů. Malý křišťálový globus za obří slalom získala ve Světovém poháru také německá lyžařka Kathrin Hölzlová. V závěrečném závodě této disciplíny v Garmisch-Partenkirchenu jí k tomu stačilo druhé místo za Slovinkou Tinou Mazeovou.

Osmadvacetiletý Guay o své formě přesvědčil už vítězstvím v minulém super-G v Kvitfjellu a bronzovým umístěním ve středečním sjezdu. Do minulého týdne přitom nezískal jediné vítězství v SP, a nyní se raduje z prvního křišťálového globu v kariéře.

Druhé místo dnes překvapivě obsadil chorvatský slalomář Ivica Kostelič, jenž v této disciplíně skončil dosud nejlépe osmý. Třetí byl Nor Aksel Lund Svindal.

V celkovém hodnocení Světového poháru mírně snížil náskok vedoucího Švýcara Carla Janky Rakušan Benjamin Raich. Díky šesté příčce na něj dva závody před koncem ztrácí jen 38 bodů. V pátek a v sobotu jej navíc čekají silnější disciplíny slalom a obří slalom.

Výsledky superobřího slalomu mužů SP v Ga-Pa

1. Guay (Kan.) 1:26,36, 2. Kostelič (Chorv.) -0,39, 3. Svindal (Nor.) -0,63, 4. Reichelt -0,88, 5. Streitberger -1,12

Jako poslední se na startu objevil lichtenštejnský závodník Marco Büchel, jenž se v 38 letech loučí s kariérou. Diváky podél trati při exhibiční jízdě zdravil v saku a krátkých kalhotách.

Pětadvacetiletá Hölzlová vyhrála v této sezoně obří slalomy v Aspenu a Lienzu, v dalších dvou se vešla na stupně vítězů. V ostatních disciplínách přitom ani jednou neskončila v nejlepší desítce. V dnešním závodu se s Mazeovou přetahovala o každou setinu, první kolo zvládla o tři lépe. To druhé naopak zvládla ze všech nejrychleji Slovinka a v součtu o tři setiny Hölzlovou porazila.

Finále Světového poháru se účastnila pouze elitní třicítka závodnic, mezi nimiž chyběla Šárka Záhrobská. Ta v této sezoně bodovala v obřím slalomu jen jednou a patří jí až 43. místo v hodnocení této disciplíny. Představí se až v sobotním slalomu.

Výsledky obřího slalomu žen SP v Ga-Pa

1. Mazeová (Slovin.) 2:10,72 (1:04,75+1:05,97), 2. Hölzlová 2:10,75 (1:04,72+1:06,03), 3. M. Rieschová 2:10,93 (1:04,95+1:05,98), 4. Rebensburgová (všechny Něm.) 2:11,16 (1:04,93+1:06,23), 5. Fischbacherová (Rak.) 2:11,52 (1:05,54+1:05,98)