Následuje
MS 2019 Německo

Kraus se chce vrátit na stupně, hlavní motivací je Soči

Praha - Před deseti lety vyhrál Tomáš Kraus první závod Světového poháru ve skikrosu, lyžařské disciplíně, kterou svými výkony pomáhal rozvíjet. Dnes odjel do zámoří k úvodním závodům sezony, která bude předposlední v jeho kariéře. Během dvou týdnů absolvuje čtyři závody, po dvou v kanadské Nakisce a americkém Telluride.

Skikrosař Tomáš Kraus
zdroj: ČT24

Osmatřicetiletý dvojnásobný mistr světa a čtyřnásobný vítěz světového poháru si chce jako nejstarší muž ve startovním poli svými výkony hned na začátku zjednat respekt. Nebude to mít ale vůbec snadné, v minulé sezoně byla jeho nejlepšími výsledky dvě pátá místa. Na stupních vítězů byl naposledy v březnu 2011, poslední vítězství v La Plagne se datuje k 20. březnu 2009.

"Respekt si zjednám jedině výkony. Nesmím se nechat předjíždět, chci zase jezdit finále. Když vyjdou první dva závody, tak to pojede, když nevyjdou, bude to o dost těžší," řekl před odletem. Přípravu však dlouhodobě směřuje k příští olympijské sezoně, po níž chce ukončit kariéru. "Určitě, ale to neznamená, že se nechci letos zase podívat na bednu," upozornil.

Tomáš Kraus

"Letošní letní příprava byla mnohem intenzivnější než ty poslední. Jsem zvědavý, jak se to projeví v zimě. Jezdili jsme hodně na kole a hodně jsme běhali, hecovali jsme se navzájem. Mělo to vejšku."

Během kariéry stál Kraus čtyřiadvacetkrát na stupních vítězů, na nejvyšším byl čtrnáctkrát. A v této sezoně chce tuto statistiku rozšířit. "V přípravě jsem se hodně věnoval fyzičce, tak snad se to projeví," doufal. Jezdil na kole, často běhal a zhubl pět kilo. "Tři týdny to hodně bolelo, ale teď jsem na tom dobře," ujistil skikrosař.

Hlavním cílem je Soči

Jeho motivačním motorem jsou olympijské hry v Soči. "Ten motor mi pomáhá dělat změny, přípravu držet na co nejvyšší úrovni," uvedl Kraus. Skikros měl na minulých hrách ve Vancouveru premiéru, která se českému lyžaři, ač favoritovi, nevydařila. "I tahle sezona patří k přípravě na olympiádu, nechci to vypouštět. Samozřejmě ale letos je nutné se také věnovat testování, příští rok už na to nebude čas," upozornil.

V této sezoně se bude moci zřejmě naposledy ukázat při vrcholném závodu domácím divákům. Po šesti letech se totiž v únoru vrátí závod SP do České republiky, tentokrát místo Pece pod Sněžkou do Špindlerova Mlýna. "Skikros získává stále víc na popularitě a já jsem moc rád, že ještě před koncem kariéry to budou moci Češi po dlouhé době zase vidět na vlastní oči," radoval se Kraus.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy