Následuje
Branky, body, vteřiny

Krátký program vyhráli Volosožarová s Traňkovem, Rusové vedou i v tancích

Záhřeb - Sportovní dvojice Taťjana Volosožarová a Maxim Traňkov vykročila za zlatem z ME. Krátký program vyhrála před Savchenkovou se Szolkowým. I v tanci na ledě vedou Rusové. Jekatěrina Bobrovová a Dmitrij Solovjov jsou po krátkém tanci v čele, ale před volným mají náskok pouhých 44 setin bodu na krajany Jelenou Ilinychovou a Nikitu Kacalapova. Průběžně třetí jsou Italové Anna Cappelliniová a Luca Lanotte. Českému páru Lucie Myslivečková, Neil Brown zatím patří 13. příčka.

Jekatěrina Bobrovová a Dmitrij Solovjov
zdroj: Getty Images

Hlavní favorité letošního šampionátu se na mistrovství Evropy setkávají poprvé, protože němečtí krasobruslaři loni kvůli zranění absentovali. Oba páry v očekávaném souboji o titul předvedly čistý krátký program, ale rozhodčí ocenili o něco výše vystoupení ruské dvojice na hudbu z filmu Kmotr.

Volosožarová s Traňkovem dostali vyšší známky za technickou hodnotu i programové komponenty. Před čtvrtečními volnými jízdami si tak vytvořili náskok, díky němuž si mohou dovolit o jednu chybu navíc.

Na životní úspěch útočí průběžně třetí italský pár, v němž Stefanii Bertonovou doplňuje brněnský rodák Ondřej Hotárek. Za Němci sice výrazně zaostali, ale po čistém krátkém programu mají na třetí pozici více než pětibodový náskok před nejbližšími konkurenty. Po pátém a čtvrtém místě z posledních dvou ME tak mohou poprvé v kariéře vystoupit na stupně vítězů.

Ještě o bod více na ně ztrácejí zklamaní mistři Evropy z roku 2010 Juko Kavagutiová a Alexander Smirnov. Zkušení Rusové chybovali hned při třech povinných prvcích a za svým letošním maximem zaostali o deset bodů. Hrozí jim, že poprvé odjedou z ME bez medaile.

Bobrovová se Solovjovem vedou po krátkém tanci

Bobrovová se Solovjovem skončili na posledních dvou evropských šampionátech stříbrní a při absenci zraněných šampionů Nathalie Péchalatové a Fabiana Bourzata jsou největšími favority na titul. V krátkém tanci na soundtrack z filmu Posádka v ohrožení si ziskem 69,42 bodu o více než tři body vylepšili osobní rekord.

Před volnými tanci na ně ale útočí jejich mladší reprezentační kolegové. Juniorští mistři světa z roku 2010 Ilinychová a Kacalapov zvolili jako doprovod uzbeckou polku a vydařené vystoupení s nádechem exotiky je vyneslo na dosah titulu.

Naopak s více než dvoubodovým odstupem se dívají ruskému duu na záda Cappelliniová s Lanottem. Italský pár si však vybudoval solidní pozici pro zisk první velké medaile, protože před dalšími konkurenty má náskok přes dva body.

Myslivečková s Brownem předvedli krátký tanec ve vysokém tempu a navzdory partnerčině zaváhání při prvním ze série twizzlů si vytvořili nový osobní rekord. Za vystoupení na hudbu z filmů Charlie Chaplin a Umělec získali 50,52 bodu, čímž o více než tři body vylepšili své dosavadní maximum.

V pátečních volných tancích mohou Myslivečková s Brownem zaútočit na vylepšení devatenácté pozice z loňského společného debutu na ME. Především se však chtějí v předolympijské sezoně ukázat v dobrém světle rozhodčím. "Ještě nejsme tak známí, takže si musíme udělat jméno. Výsledek není až tak podstatný, ale dostat se přes padesát bodů na mistrovství Evropy je hodně dobré," řekl francouzský rodák Brown.

Spokojená byla i Myslivečková, která zvládla i ošemetnou situaci při twizzlech. "V první chvíli jsem si myslela, že to skončí ještě hůř, ale naštěstí jsem se zkoncentrovala a ustála to," popsala čtyřiadvacetiletá krasobruslařka kritický moment.

Výsledky ME v krasobruslení

Sportovní dvojice - krátký program:

1. Volosožarová, Traňkov (Rus.) 73,23,

2. Savchenková, Szolkowy (Něm.) 70,21,

3. Bertonová, Hotárek (It.) 64,28,

4. Jamesová, Cipres (Fr.) 59,27,

5. Kavagutiová, Smirnov (Rus.) 56,20,

6. Vartmannová, Van Cleave (Něm.) 55,14.

Taneční páry - krátký tanec:

1. Bobrovová, Solovjov 69,42 b.,

2. Ilinychová, Kacalapov (všichni Rus.) 68,98,

3. Cappelliniová, Lanotte (It.) 66,53,

4. Rjazanovová, Tkačenko (Rus.) 64,52,

5. Zlobinová, Sitnikov (Ázerb.) 60,93,

6. Coomesová, Buckland (Brit.),

…13. Myslivečková, Brown (ČR) 50,52.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy