Kraft ovládl Turné, Koudelka skončil celkově devátý

Bischofshofen - Turné čtyř můstků má znovu rakouského vítěze, stal se jím rodák ze Schwarzachu Stefan Kraft. Samotný závod v Bischofshofenu ovládl Michael Hayböck, vedoucí muž světového poháru. Třetí na Turné skončil Slovinec Peter Prevc, o necelé tři body za ním japonská legenda Noriaki Kasai, který v posledním závodě vybojoval druhé místo. Nejlepší Čech Roman Koudelka obsadil v celkovém pořadí Turné čtyř můstků deváté místo.

Stefan Kraft s trofejí pro vítěze Turné čtyř můstků
zdroj: AP autor: Kerstin Joensson

Koudelkovi závod nevyšel, můstek v Bischofshofenu mu zjevně nesedí. Nedařilo se mu tam v trénincích, kvalifikaci ani ve zkušebním kole a v prvním soutěžním kole skočil 125,5 metru. Porazil o jediný bod Slovince Nejce Dežmana a figuroval na 16. místě, což byla jeho zatím nejhorší pozice v letošním světovém poháru. Dosud nejhůř v sezoně po prvním kole byl na dvanáctém místě v Innsbrucku.

Ve druhém kole se český vítěz tří závodů světového poháru v této sezoně a jednoho z původních favoritů Turné zlepšil na 128,5 metru. Pořadím se nepatrně posunul, přesto se jedná o Koudelkův nejhorší výsledek v ročníku. Dosud byl nejhůř jedenáctý v Ga-Pa a Lillehammeru. Zaostal i za svým maximem v celkovém pořadí Turné, v němž byl před třemi lety pátý.

"Oba skoky jsem docela pozdě odrazil, což byla škoda, protože byly o dost techničtější než včera," hodnotil svůj dnešní výkon Koudelka. "Holt tenhle můstek mi nějak není souzenej. Nedá se nic dělat, budu bojovat dál," prohlásil skokan, který jede rovnou na další víkendové závody - lety na Kulmu.

Roli favorita si prý nepřipouštěl, ale v koutku duše věřil, že by o stupně vítězů mohl bojovat. "To se mi bohužel nepovedlo. Nevím, co z toho plyne. Asi trochu za rok zhoršit Engelberg a zlepšit se na Turné," žertoval v narážce na poslední závod před Turné, který vyhrál. "Stát na stupních vítězů na Turné by bylo fantastické, ale letos k těm stupňům bylo daleko, tak to tolik nemrzí," prohlásil Koudelka.

Do druhého kola dnes postoupil také Jan Matura, který byl nejlepším Čechem v kvalifikaci, ale na pondělní výkon nenavázal. V k.o. souboji porazil Fina Anssiho Koivurantu, rovněž bývalého sdruženáře, skokem dlouhým 121 metrů. V druhém pokusu předvedl 120,5 metru, kvůli nerovnosti na nájezdu ale dostal náhradní skok. Ten byl o půl metru kratší a nakonec znamenal 27. místo. S výjimkou Oberstdorfu bodoval Matura ve všech závodech Turné. Jakub Janda se na Turné trápil, dnes v prvním kole neměl proti Noriakimu Kasaiovi z Japonska šanci a obsadil 33. místo.

Jednadvacetiletý Kraft se postaral o sedmé rakouské vítězství na Turné za sebou. Druhý skončil dnešní vítěz a vedoucí muž světového poháru Hayböck. Třetí místo v Turné patří Slovinci Peteru Prevcovi, který v průběžném pořadí světového poháru odsunul na čtvrté místo Koudelku.

"Je to neuvěřitelné, že to vyšlo. Byl jsem trochu nervózní, ale přesto to stačilo," uvedl Kraft, jenž porazil Hayböcka o šest bodů. K prvenství v 63. ročníku se odrazil vítězstvím v úvodním závodě v Oberstdorfu. "Taková výhra ohromně nakopne. Pak jsem mohl skákat uvolněně, ohromně mě to uklidnilo," vykládal nadšeně dvanáctý rakouský vítěz Turné. S 16 celkovými triumfy se Rakušané dotáhli v čele historického pořadí na Němce a Finy.

Závod poznamenal další pád čtyřnásobného olympijského vítěze Simona Ammanna v druhém kole. Švýcar skočil 136 metrů, ale neustál dopad a z cílového prostoru byl odnesen na nosítkách. Krátce byl v bezvědomí a sanitka ho se zkrvaveným obličejem odvezla do nemocnice.

"Komunikuje a může hýbat všemi končetinami. Přes noc zůstane v nemocnici na pozorování," uvedl švýcarský tým. Ammann neustál dopad také hned v prvním dílu Turné v Oberstdorfu a přišel o šanci bojovat o celkové vítězství v seriálu, který nikdy nevyhrál.