Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Koukalová nadchla české fanoušky vítězstvím v hromadném závodě

Nové Město na Moravě Gabriela Koukalová a celý český biatlon slaví. Koukalová hlavně díky svému výtečném běhu před zaplněnými tribunami v Novém Městě na Moravě vyhrála závod Světového poháru. Druhá doběhla Laura Dahlmeierová a třetí Dorothea Wiererová. Veronika Vítková s Evou Puskarčíkovou se seřadily na 16. a 17. příčce.

Když Ondřej Moravec těsně o několik desetin nedosáhl na medaili, bylo zřejmé, že poslední šance na velký úspěch přijde v hromadném závodě biatlonistek. Hlavně Koukalová si dělala naděje, přece jen její osmá příčka ze stíhačky byla povzbuzující. Mezi její trumfy se řadil velmi silný běh, naopak střelba patřila po celý program novoměstských závodů k minusům.

Především v případě běhu se to v hromadném závodě potvrdilo. Koukalová hlavně v prostředním, třetím kole nastolila pekelné tempo a dokázala umazat ztrátu, kterou měla na své soupeřky. Kromě obou bezchybných stojek to bylo klíčové pro celý závod.

Co by měnila? "Absolutně nic. Byla jsem překvapená, že jsem zvládla tu poslední střelbu. Myslela jsem na lidi, že bych jim chtěla vrátit, co tu pro nás udělali," prohlásila Koukalová.

"To, jak jela před stojkou, to byl zlomový bod. Ukázala, jaká je profesionálka, a dokázala to ustát," zdůraznil šéftrenér Ondřej Rybář.

"Bylo to hodně náročné, zvlášť když jsem si dala na začátku dvě trestná kola. Bohužel jsem ještě jednou chybovala a na trati to nebylo ideální," podotkla šestnáctá Vítková. "V průměru to bylo lepší než dva světové poháry před tím," shrnula své vystoupení v Novém Městě na Moravě.

Jelo se za mírného deště, byly dva stupně nad nulou. Závodnice mluvily o složitých podmínkách. "Bylo to hodně měkké, šlo to ztuha," přiblížila Puskarčíková. "Bylo to velice úspěšné," zhodnotila poslední tři dny.

Úvodní střelby nebyly optimistické, Koukalová ale skvěle běžela

Organizátoři z podnětu jednotlivých reprezentací svolili k nezvyklému kroku. Panovala totiž obava, že některé z pasáží trati, kde se tvořilo náledí, budou pro závodnice příliš nebezpečné. Místo čtyř okruhů v délce 2,5 kilometru se tedy jelo pět dvoukilometrových, biatlonistky se tak objevily častěji v prostoru stadionu. Desetitisíce fanoušků všech národností to jistě ocenily.

Naděje těch českých pak povzbudila úvodní střelba, kterou čistě absolvovaly Koukalová s Puskarčíkovou, které se držely na samém čele startovního pole (naopak Vítková dvakrát minula a její šance od té doby už byly limitované). Tak optimistické už to ale nebylo po druhé střelbě, kde chybovaly všechny české závodnice a velmi rychle sklouzly pořadím dolů. Na čele se držela Rakušanka Lisa Hauserová.

Gabriela Koukalová
zdroj: ČTK autor: Loskot Jaroslav

Po běžeckém kole, během něhož Koukalová nevysvětlitelně stáhla na Rakušanku dvacet vteřin, a bezchybné stojce ale najednou byla česká jednička na čele celého závodu. A uháněla vstříc poslední položce, která měla vše rozhodnout. Poté co Koukalová a Dorothea Wiererová shodně složily všechny terče, bylo jasné, že souboj o vítězství bude česko-italský. Ze střelnice vyjížděla Češka s dvouvteřinovým náskokem na soupeřku.

Ty rozhodly. Pokud by obě jely společně, mohla by se snad Wiererová své sokyně držet, takto po necelém kilometru ztrácela už šest sekund a Koukalová si tak jela pro triumf. Před zaplněnými tribunami už mohla slavit. Na druhé příčce za ní dojela Dahlmeierová, která v závěru ještě předběhla Wiererovou.

Výsledky SP v Novém Městě na Moravě:

Ženy - závod s hromadným startem na 12 km: 1. Koukalová 34:42,1 (1), 2. Dahlmeierová (Něm.) -3,1 (2), 3. Wiererová (It.) 9,7 (1), 4. Hinzová (Něm.) -15,5 (1), 5. Olsbuová (Nor.) -21,6 (2), 6. Preussová (Něm.) -26,8 (2), 7. Dorinová Habertová (Fr.) -33,2 (2), 8. Mäkäräinenová (Fin.) -39,9 (3), 9. Hauserová (Rak.) -43,1 (2), 10. Akimovová (Rus.) -48,1 (2), ...16. Vítková -1:15,0 (3), 17. Puskarčíková -1:17,2 (3).

Průběžné pořadí SP (po 8 z 26 závodů): 1. Dahlmeierová 410, 2. Mäkäräinenová 312, 3. Koukalová 305, 4. Dorinová Habertová 291, 5. Braisazová (Fr.) 275, 6. Wiererová 260, ...8. Puskarčíková 227, 14. Vítková 177, 39. Charvátová 52.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy