Lyžování ČR 2024

Koukal vypadl ve sprintu ve čtvrtfinále, vyhráli Dahl a Majdičová

Davos (Švýcarsko) - Lyžař Martin Koukal skončil ve sprintu Světového poháru v Davosu ve čtvrtfinále a obsadil konečné 15. místo. Z vítězství se radovali Nor John Kristian Dahl a Slovinka Petra Majdičová, která se dostala do čela celkového pořadí SP.

Sprinteři tentokrát museli zdolat volnou technikou o něco delší trať 1,7 kilometru včetně nepříjemného stoupání. V kvalifikaci i vyřazovacích jízdách byl dlouho suverénní vítěz z Düsseldorfu Alexej Petuchov, toho však nakonec před cílovou rovinkou zavřeli dva Norové a musel se spokojit s bronzem.

Pro premiérové vítězství si dojel Dahl, jenž byl v kariéře sedmkrát na stupních vítězů, velký triumf mu ale stále unikal. O jedinou desetinu sekundy zaostal jeho krajan Petter Northug, který vede celkové pořadí SP.

Také v ženské kategorii dnešní sprint ovlivnil pořadí v čele, kde se usadila Majdičová. Ta v minulé sezoně vyhrávala jeden sprint za druhým, letos byla druhá v Kuusamu a 13. v Düsseldorfu.

Jediný český účastník vyřazovacích bojů Koukal doplatil na pomalý průběh svého čtvrtfinále, což znamenalo postup pouze pro dva nejlepší. Koukal tradičně útočil ze zadních pozic, na krátké cílové rovince se však na lepší než třetí pozici neprotlačil. Aleš Razým skončil v kvalifikaci 54., Dušan Kožíšek o čtyři místa za ním.

Podruhé během dvou dnů přišla těsně o bodovanou třicítku Eva Nývltová, která byla první nepostupující z kvalifikace. Od účasti ve čtvrtfinále ji dělily pouhé čtyři setiny.

Světový pohár v běhu na lyžích v Davosu, sprint volnou technikou:
Muži:
1. Dahl 3:53,0, 2. Northug (oba Nor.) -0,1, 3. Petuchov (Rus.) -0,2, 4. Strandvall (Fin.) -0,7, 5. Pettersen (Nor.) -0,8, 6. Miranda (Fr.) -4,0, ...15. Koukal - vyřazen ve čtvrtfinále, 54. Razým, 58. Kožíšek (všichni ČR) - vyřazeni v kvalifikaci.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 32 závodů): 1. Northug 240 b., 2. Dahl 200, 3. Petuchov, Heikkinen (Fin.) a Hattestad (Nor.) všichni 160, 6. Hellner (Švéd.) 135, ...28. Koukal 48, 48. Bauer (ČR) 29, 98. Kožíšek 5.

Ženy: 1. Majdičová (Slovin.) 3:20,5, 2. Björgenová (Nor.) -1,3, 3. Saarinenová (Fin.) -2,2, 4. Fabjanová (Slovin.) -2,9, 5. Longaová (It.) -4,9, 6. Falková (Švéd.) -14,6, ...31. Nývltová (ČR) - vyřazena v kvalifikaci.