Následuje
MS v rybníkovém hokeji

Koukal po konci kariéry zůstane u běžek, pomáhá i s jejich vývojem

Praha - Martin Koukal, první mistr světa v běžeckém lyžování v historii samostatné České republiky, ukončil sportovní kariéru. Čím se bude zabývat dále, zatím moc neřeší, rozhodně však chce zůstat u svého oblíbeného sportu. 

Host sportovních zpráv: Lyžař Martin Koukal

Ze Žďáru nad Sázavou pochází mnoho slavných hokejistů. I Martin Koukal se v tomto městě věnoval od pěti do deseti let hokeji. Pak se ale rozhodl soustředit na lyžování. V devatenácti absolvoval svůj první závod světového poháru a o rok později se v Naganu účastnil svých prvních olympijských her.

První medaile, kterou na velkých akcích získal, byla zlatá. Na světovém šampionátu ve Val di Fieme v roce 2003 ovládl královskou disciplínu, běh na 50 kilometrů volnou technikou. Stal se tak vůbec prvním českým mistrem světa v běhu na lyžích v historii samostatného státu. V témže roce ovládl také anketu Král bílé stopy.

Koukal ale dokázal dosáhnout skvělých výsledků nejen na dlouhých tratích, ale i ve sprintu. Na stupně vítězů se dostal několikrát v rámci světového poháru, v roce 2005 ale pomohl v Cbersdorfu získat bronzovou medaili českému týmu na mistrovství světa. Před čtyřmi lety získal i olympijskou medaili. Ve Vancouveru společně s Jakšem, Bauerem a Magálem vybojovali bronz.

Profesionální kariéra je pryč. Běžkám se však Koukal hodlá věnovat i nadále. "Rozhodně by ani nebylo zdravé, kdybych se sportem seknul. Měl bych se nadále udržovat, doufám, že v zimě napadne sníh a bude čas na běžky. Rozjel jsem i kemp Martina Koukala, kde chci zprostředkovávat výuku všem lidem, kteří mají zájem o běžecké lyžování, tréninkové poradenství… Chci se dál udržovat v tomto sportu."

Své další poslání vidí v předávání zkušeností těm, kteří o ně budou stát, práce s mládeží ale zatím v jeho repertoáru nebude. "Zatím je to zaměřené na hobby kategorii a dospělé. Možná se budu do budoucna orientovat i na mládež, ale zatím se v tom musím zaběhnout. Začal jsem také spolupracovat s českým výrobcem lyží, podílím se na vývoji," říká Koukal.

Hlavní zprávy