Následuje
SP Lotyšsko

Kofler vyhrál poprvé v kariéře Turné čtyř můstků

Bischofshofen (Rakousko) - Rakouský skokan na lyžích Andreas Kofler vyhrál poprvé v kariéře Turné čtyř můstků. Svůj triumf v 58. ročníku prestižního seriálu stvrdil v Bischofshofenu, kde mu stačilo k udržení vedení páté místo. Poslední čtvrtý závod Turné vyhrál jeho krajan Thomas Morgenstern. Nejlepší Čech v závodu Martin Cikl se umístil na 24. místě, v Turné byl Lukáš Hlava dvaadvacátý. Na Turné tak pokračuje rakouská nadvláda. Loni vyhrál Wolfgang Loitzl a letos ho vystřídal pětadvacetiletý Kofler. Loitzl ale skákal rovněž výborně a celkově skončil třetí. Na druhém místě v Turné je fenomenální finský skokan Janne Ahonen, jeho pětinásobný král.

Stejně jako loni nedosáhli na výhru největší favorité, kterými měli být Švýcar Simon Ammann a Rakušan Gregor Schlierenzauer. Právě Schlierenzauer mohl ve finále Koflera ohrozit, ale už po prvním kole ztratil, jelikož skočil o půl metru méně než jeho krajan. 

Do hry se ale dostal Ahonen, jenž najednou ztrácel na Koflera v pořadí Turné 12,8 bodu. Nejdále v prvním kole doletěl Ammann, který zvládl 136 metrů a na rakouského skokana ztrácel 13,8 bodu.


Nabuzený Kofler se uklidnil, když druhým skokem přistál na 133,5 metrech. V tu chvíli by musel Ahonen atakovat rekord můstku (143 metrů), aby ho ohrozil. Fin, jenž se letos vrátil na můstky po roční pauze, ale skočil stejně daleko jako Kofler, což mu stačilo na druhé místo v Turné i v závodu.

Andreas Kofler

Datum a místo narození: 17. května 1984, Innsbruck
Výška a váha: 180 cm, 63 kg
Největší úspěchy:
- olympijské hry: 2006 (Turín) - zlato (družstva) a stříbro (velký můstek) 
- mistrovství světa: MS 2007 (Sapporo) a MS v letech na lyžích 2008 (Oberstdorf) - zlato (oboje družstva) 
- Světový pohár: vítěz Turné čtyř můstků 2010; vítěz dvou závodů SP (Willingen 2006 a Oberstdorf 2009)


Cikl v prvním kole prohrál s Björnem Einarem Romörenem, i když Nor spadl na dojezdu, ale skočil o jedenáct metrů více. Ciklovi jeho výkon 122 m stačil na postup jako jednomu z pěti poražených. V druhém kole délku zopakoval, což znamenalo 24. místo.


Hlava nejdříve porazil výkonem 119,5 metru Poláka Kamila Stocha a v druhém se o kousek zlepšil. Jakub Janda sice skočil v 1. kole více než Hlava, zvládl 121 metrů, ale prohrál o tři metry souboj s Rusem Pavlem Karelinem a byl prvním z nepostupujících poražených.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy