Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Olympijské hry dobré vůle

Josef Váňa: Tiumen mi už čte myšlenky

Praha - Ve svých takřka devětapadesáti letech je doyenem dostihového sportu v Česku. Zároveň ale v posledních letech prožívá druhý vrchol své dlouhé kariéry. Jako jezdec vyhrál Velkou pardubickou celkem osmkrát na třech různých koních. V roli trenéra slavil triumf na nejsledovanějším překážkovém dostihu v zemi devětkrát, v posledních šesti letech vždy vyhrál kůň z jeho stáje. Josef Váňa se přesto do dostihového důchodu nechystá a v příštím ročníku Velké nejspíš bude atakovat hned dva rekordy. Může se stát nejstarším vítězem dostihu v historii a jeho současný svěřenec prvním koněm, který v Pardubicích vyhraje čtyřikrát v řadě.

Josef Váňa
zdroj: ČT4

Tři poslední prvenství na Velké pardubické získal Váňa s hnědým valachem Tiumenem, kterého si velmi oblíbil. "Tiumen je takovej oddanej koník, za ty tři roky, co spolupracujeme, jsme si spolu vytvořili takový vztah, že já si něco myslím, a on mi čte myšlenky," říká nejslavnější český žokej.

Majitel Ivo Köhler přitom dlouho netušil, jaký překážkový klenot ve své stáji má. "Začal jsem to tušit, když po závodě v Meranu jsme ho přesměrovali do Pardubic a naznačil slušné vlohy, i když byl zadržen. Při druhém startu ale vyhrál a pak byl v druhé kategorii druhý, to už jsme začali tušit, že tam nějaké vlohy jsou," vzpomíná Köhler.

Je nám líto, video expirovalo.
Na slovíčko... s Josefem Vaňou

Žokeje Bartoše s Andrésem, kteří s ním stáli při posledním triumfu v Pardubicích na stupních vítězů, vidí Josef Váňa jako své největší soupeře a možná i nástupce. Obává se ale, že mezi nejmladší generací není o tento sport příliš velký zájem. "Když jsme kdysi dávno zakládali ve Světlé Hoře jezdecký oddíl, tak jsme tam měli členskou základnu asi 150 lidí, většinou dívek, ale občas přišel i nějaký kluk. V dnešní době nepřijde nikdo," konstatuje smutně Váňa.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy