Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno Plus

Jizerskou 50 poběží Řezáč i fotbalisté Jablonce s Lafatou

Bedřichov - Naposledy před jedenácti lety dokázal český běžec na lyžích vyhrát Jizerskou padesátku. Letos by se měl pokusit na svůj triumf z rolu 2001 navázat Stanislav Řezáč a druhým želízkem v ohni je Martin Koukal. Na startu se představí však i jablonečtí fotbalisté v čele s kanonýrem Lafatou, kteří absolvují hlavní závod na 50 km. Jizerskou padesátku bude opět v přímém přenosu od 8:40 vysílat ČT4.

Jizerská 50
zdroj: ČT24

Předloni liberečtí hráči absolvovali závod na poloviční trati a ve stopě se potkali také s fotbalisty Bohemians 1905, nyní své lyžařské umění otestují fotbalisté Jablonce.

Na startu se představí necelých pět tisíc závodníků

Nedělní 45. Jizerská 50 ČSOB Pojišťovny odstartuje tradičně z bedřichovského stadionu v 9:00. Do stopy v hlavním závodu, který je součástí FIS Marathon Cupu v dálkovém lyžování, podle organizátorů vyrazí 4 800 lidí, o 800 více než loni.

Účast Řezáče, který v uplynulých třech ročnících dojel vždy třetí, je malinko nejistá kvůli chřipce. "Rozhodnu se až na poslední chvíli," uvedl na webu czech-ski.com, ale dvanáctý start si "doma" nejspíše ujít nenechá. "Má napadnout sníh a být kolem nuly. Třetí místo by za těch podmínek bylo super," řekl lyžař, který v Bedřichově žije.

Teoreticky by na výhru mohl útočit i Koukal, finišman bronzové olympijské štafety z Vancouveru, který přestoupil pro letošní sezonu k dálkovým běžcům. "Stupně vítězů by byly super a do desítky standardní slušný výkon na začátek," řekl Koukal.

Konkurenci budou mít čeští běžci tradičně velkou. Na startu nechybí obhájce prvenství a vítěz z roku 2008 Nor Anders Aukland. "Bude to letos první velký lauf, ale jsem ve formě," řekl serveru langrenn.com. "Jizerská padesátka má jednu z nejhezčích tratí, je tam více stoupání a člověk si pěkně zalyžuje," chválil olympijský vítěz a mistr světa ve štafetě. Na čtvrtou výhru chce útočit Švéd Oskar Svärd, vítěz z let 2003, 2004 a 2010. "Letos to dokážu znovu," vyhlásil na svém webu. Bojovat budou i jeho krajané Daniel Tynell či Jörgen Brink, Ital Marco Cattaneo, nechybí ani slavný Nor Thomas Alsgaard.

Závodníci se mohou těšit na jedinou změnu na trati. Došlo k rozšíření partie navazující na bedřichovský stadion, ze kterého se startuje v jednotlivých vlnách a v úvodu bude k dispozici více stop. Mezi běžci se objeví například i bývalá mistryně světa v běhu na 800 metrů Ludmila Formanová a fotbalisté Jablonce i s nejlepším střelcem ligy Davidem Lafatou.

Nedojde ale k prestižnímu souboji mezi jabloneckými fotbalisty a jejich rivaly ze sousedního Liberce, kteří letos lyžařský svátek vynechávají. "I když lyžování obecně moc neholduju, rád se za krásného počasí projedu v dobře připravené stopě. Se startem na Jizerské padesátce jsem dlouho neváhal. Pojede nás víc fotbalistů, určitě bude sranda a trošku to i vyhecujeme," uvedl Lafata.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy