Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Golf

Jakše opět zradilo zdraví, ukončil sezonu SP

Praha - Český běžec na lyžích Martin Jakš kvůli dalším zdravotním problémům ukončil sezonu světového poháru. Kvůli silné střevní viróze neodcestoval na závody do Lahti. Pokud by se mu podařilo dát se včas dohromady, odjel by ještě na armádní mistrovství světa na konci března nebo dubnové mistrovství republiky.

Martin Jakš
zdroj: Isifa/EPA

Zdraví Jakšovi zničilo sezonu. Její úvod vynechal kvůli únavové zlomenině žebra, přesto v první etapě Tour de Ski, prvním závodu po devíti měsících, obsadil sedmé místo. Pak onemocněl angínou, dostal antibiotika, na start stíhacího závodu na 35 kilometrů volnou technikou z Cortiny do Toblachu se už nepostavil a odstoupil z patnáctého místa.

Nyní po nepříliš vydařeném MS, kde byl rovněž nachlazený, dostal střevní virózu a vynechal závody v Lahti. Protože se nekvalifikoval do finále SP v druhé polovině března ve Falunu, čekal by ho už pouze závod na 50 kilometrů příští týden v Oslu.

"Je to další výpadek, byť krátký, ale do Lahti nemělo cenu jet. A pak je padesátka, na kterou za tohoto stavu nemá smysl jezdit. Nedám se do pořádku, abych dobře závodil," řekl Jakš. "Takže to znamená víceméně konec sezony. Uvidíme, jestli se dám dohromady na MS armád či mistrovství republiky," prohlásil.

Největším soupeřem zdraví

Jakš je považován za velký talent a možného nástupce Lukáše Bauera, ale právě zdraví je zatím jeho největším soupeřem. "Už jsem si říkal na Tour de Ski, že to bude dobré, ale pak přišly virózy, takže celá sezona šla do háje," litoval. "Udělal jsem dva tři dobré výsledky, ale jinak ta sezona je nepovedená," přiznal.

Už nyní přemýšlí, jak se podobných patálií v příštím, důležitějším roce s vrcholem na olympijských hrách v Soči vyvarovat. "Aby se to neopakovalo, musím udělat nějaké kroky a předejít tomu. Příští sezona je velmi důležitá a já myslím, že ty poslední tři roky, které jsem odtrénoval, by se konečně měly projevit a zúročit," věřil.

Běžci mají v Lahti na programu v sobotu sprint volnou technikou a v neděli intervalový závod klasickou technikou, v němž se představí mimo jiné i Bauer. Klasický sprint ve středu v Drammenu český tým vynechá, stejně jako o týden později ve Stockholmu. Chystá se na víkend do Osla, kde ale nebude Bauer. Ten pojede dálkový závod Birkebeiner.

Start ve finále ve Falunu, dějišti příštího mistrovství světa, má jistý nejlepší padesátka běžců v průběžném pořadí světového poháru. Z českých závodníků do ní zatím patří pouze Bauer, naději živí Aleš Razým a Eva Vrabcová-Nývltová.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy