ČEZ Extraliga 2023/2024

Ital Pellegrino dál dominuje sprintům, Češi v Planici neuspěli

Planica - Italský lyžař Federico Pellegrino vyhrál i čtvrtý sprint volnou technikou v této sezoně Světového poháru. Závod žen ovládla Švédka Stina Nilssonová, která si připsala druhé prvenství v tomto ročníku i kariéře. Čeští reprezentanti vypadli v kvalifikaci. Nejlepší z nich Karolína Grohová obsadila 43. místo, k postupu do vyřazovacích bojů jí chyběly více než tři sekundy.

Federico Pellegrino
zdroj: ČTK/AP autor: Darko Bandic

Až za Grohovou skončila na 45. pozici norská lyžařka Maiken Caspersen Fallaová, která dosud vedla Světový pohár ve sprintu. V čele hodnocení ji vystřídala Nilssonová, která navázala na prosincové vítězství v Davosu.

Ve finále se za ní srovnaly Norky Astrid Jacobsenová, Heidi Wengová a Ingvild Flugstad Östbergová, která snížila o 50 bodů svou ztrátu na absentující vedoucí ženu seriálu Therese Johaugovou.

V Planici chyběli i někteří elitní běžci a jindy dominantní Norové tentokrát dokonce ani nebyli ve finále. Za Pellegrinem, který si doběhl pro sedmé prvenství v kariéře, skončila trojice Francouzů Baptiste Gros, Richard Jouve a Renaud Jay.

SP v běhu na lyžích v Planici:

Sprint volnou technikou (1,2 km):

Muži: 1. Pellegrino (It.) 2:15,12, 2. Gros -0,88, 3. Jouve -1,71, 4. Jay (všichni Fr.) -2,23, 5. Retivych (Rus.) -4,18, 6. Eisenlauer (Něm.) -4,19, ...58. Bartoň, 60. Kožíšek (oba ČR) vyřazeni v kvalifikaci.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 35 závodů): 1. Sundby 1422 b., 2. Krogh 872, 3. P. Northug (všichni Nor.) 801, 4. Usťugov (Rus.) 650, 5. Röthe 595, 6. Dyrhaug (oba Nor.) 589, ...34. Jakš 120.

Ženy: 1. Nilssonová (Švéd.) 2:33,1, 2. Jacobsenová -0,34, 3. Wengová -0,55, 4. Östbergová (všechny Nor.) -0,60, 5. Ringwaldová (Něm.) -2,78, 6. Vuerichová (It.) -26,26, ...43. Grohová, 49. Schützová (obě ČR) vyřazeny v kvalifikaci.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 35 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 1384, 2. Östbergová 1245, 3. Wengová 1050, 4. Kallaová (Švéd.) 766, 5. Nilssonová 697, 6. Niskanenová (Fin.) 673, ...30. Nováková 151, 69. Grohová (obě ČR) 10.