Mezinárodní závody spřežení CAI Kladruby nad Labem

Ital Marsaglia si připsal v super-G první triumf v kariéře, Vonnová opět dominovala sjezdu

Beaver Creek (USA) - Superobří slalom v Beaver Creeku poznamenaný řadou pádů vyhrál italský lyžař Matteo Marsaglia a zaznamenal první triumf ve světovém poháru. Sedmadvacetiletý závodník zvítězil na sjezdovce Birds of Prey s náskokem 27 setin sekundy před Norem Akselem Lundem Svindalem. Třetí skončil Rakušan Hannes Reichelt s odstupem sedmi desetin. Druhý sjezd žen v sezoně světového poháru opět opanovala favorizovaná Američanka Lindsey Vonnová. Krajanku Stacey Cookovou navzdory chybě a výraznému zpomalení porazila o půl sekundy a připsala si 55. dílčí triumf v seriálu.

Ital Matteo Marsaglia
zdroj: ČTK autor: Nathan Bilow

"Věděl jsem, že v super-G na to mám. Už v minulé sezoně se mi dařilo," konstatoval Marsaglia, jehož dosavadním nejlepším výsledkem byla dvě čtvrtá místa, právě v superobřím slalomu a superkombinaci. "Cítím se v super-G skvěle, a když si člověk věří, může si dovolit riskovat. Je třeba jet na riziko a mít štěstí," uvedl.

Řada lyžařů nástrahy trati nezvládla. Ošklivý pád potkal Rakušana Maxe Franze, startujícího s číslem deset, jenž byl dokonce krátce v bezvědomí. První vyšetření v nemocnici však žádné zlomeniny či vážnější zranění neodhalilo.

Na zemi skončil hned první závodník, Němec Stephan Keppler, jenž vyvázl s monoklem a potlučeným celým tělem. "Hlava je naštěstí v pořádku," konstatoval s úsměvem.

Vonnová vyhrála v Lake Louise o půl vteřiny

Osmadvacetiletá Vonnová načala druhou desítku sjezdařských vítězství na sjezdovce v Lake Louise, kde se letos neúspěšně snažila dostat i do mužského závodu. V historické tabulce podle počtu vyhraných závodů v SP se posunula na druhé místo. O něj se Američanka dělí s bývalou švýcarskou lyžařkou Vreni Schneiderovou, lepší je pouze Rakušanka Annemarie Moserová-Pröllová s 62 triumfy.

Cooková zaostala o 52 setin, Marianne Kaufmannová-Abderhaldenová ze Švýcarska na třetím místě byla ještě o desetinu pomalejší.

Světový pohár ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - superobří slalom: 1. Marsaglia (It.) 1:14,68, 2. Svindal (Nor.) -0,27, 3. Reichelt (Rak.) -0,70, 4. Ligety (USA) -0,74, 5. Heel (It.) -0,88, 6. Jansrud (Nor.) -0,90, 7. Mayer (Rak.) -0,99, 8. De Tessieres -1,11, 9. Mermillod Blondin (oba Fr.) -1,19, 10. Hudec (Kan.) -1,26.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 36 závodů): 1. Svindal 360 b., 2. Ligety 220, 3. Jansrud 159, 4. Hirscher (Rak.) 140, 5.Mölgg (It.) 130, 6. Reichelt a Marsaglia oba 129, ...80. Krýzl (ČR) 6.

Pořadí superobřího slalomu (po 2 ze 6 závodů): 1. Svindal 180, 2. Marsaglia 129, 3. Ligety 100, 4. Heel 90, 5. Theaux (Fr.) 86, 6. Mayer 76.

Světový pohár ve sjezdovém lyžování v Lake Louise (Kanada):

Ženy - sjezd: 1. Vonnová 1:52,90, 2. Cooková (obě USA) -0,52, 3. Kaufmannová-Abderhaldenová (Švýc.) -0,62, 4. Marchandová-Arvierová (Fr.) -0,82, 5. Merighettiová (It.) -1,13, 6. Höflová-Rieschová (Něm.) -1,22, 7. Weiratherová (Licht.) -1,24, 8. Fenningerová (Rak.) -1,26, 9. Mancusová (USA) -1,46, 10. Mazeová (Slovin.) -1,67.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 37 závodů): 1. Mazeová 347 b., 2. Höflová-Rieschová 274, 3. Zettelová (Rak.) 260, 4. Vonnová 210, 5. Cooková 160, 6. Poutiainenová (Fin.) 149, ...35. Záhrobská (ČR) 38.

Pořadí sjezdu (po 2 z 8 závodů): 1. Vonnová 200, 2. Cooková 160, 3. Höflová-Rieschová 100, 4. Weiratherová 96, 5. Merighettiová 81, 6. Kaufmannová-Abderhaldenová 74.