Následuje
Český Ironman na Sahaře

Horolezec Říha vylezl Aconcaguu cestou F. Polacos – jako první nevidomý

Praha  Nevidomý horolezec Jan Říha se po měsíci vrátil z Argentiny, kde vystoupal na nejvyšší horu Jižní Ameriky  Aconcaguu (6959 m. n. m.). Stal se tak prvním nevidomým, který ji zdolal trasou Falso Polacos. Sedmatřicetiletý horolezec má v plánu pokořit v rámci projektu Schody do nebe nejvyšší vrcholy na všech sedmi kontinentech  zbývají mu ještě čtyři.

Nevidomý český horolezec Jan Říha jako první pokořil Aconcaguu cestou Falso Polacos

"Výstup trval celkem jedenáct dní. Původně jsme chtěli jít po ledovci, ale za poslední dva roky tam málo sněžilo. Byla suchá zima. Led byl popraskaný a tvrdý, bylo by dost nebezpečné po něm jít," přiblížil menší komplikace hned na úvod Říhův navigátor Viktor Novák.

Říha má za sebou Elbrus nebo Kilimandžáro. Podmínky v Argentině ho ale překvapily. "Bylo to náročné, ale měl jsem skvělé navigátory. Jsme rád, že se nám to podařilo," řekl Říha. Kolega z expedice jeho slova potvrdil: "Prakticky každý den byla vichřice, vítr v nárazu mezi osmdesáti až sto kilometry za hodinu. Velký zázrak byl vrcholový den, téměř nefoukalo a mohli jsme si sundat i rukavice," popsal navigátor.

Jejich expedice byla trojčlenná. Ročně se o vrchol Aconcaguy snaží tři a půl tisíce lidí. Uspěje zhruba čtyřicet procent z nich, kteří si mohou vybrat ze dvou cest. "My jsme zvolili tu, po které žádný nevidomý ještě nevylezl. Honza šel téměř po celou dobu jen krok za námi. Popisovali jsme, kam má první nohou šlápnout nebo jak velké jsou kameny, aby propínal kolena při sestupu. Je velmi samostatný, takže to nebylo nejhorší," uvedl Novák.

Který vrchol přijde na řadu teď, Říha zatím netuší. "Budu pokračovat, ale je to samozřejmě o penězích. Na tuhle expedici jsem se chystal pět let. Mohl jsem odcestovat i díky nadačnímu fondu. Rád bych někam vyrazil už příští rok, ale jak říkám, je to o financích," věřil optimisticky.

Zdroj
ČT24

Hlavní zprávy