FC Viktoria Plzeň - FC Zlín

Hirscher se po výhře v záhřebském slalomu vrátil do čela SP

Záhřeb – Pro třetí vítězství v sezoně si dojel ve slalomu v Záhřebu Rakušan Marcel Hirscher a vrátil se do čela Světového poháru. Dvaadvacetiletý lyžař vyhrál s náskokem 29 setin před Němcem Felixem Neureutherem. Třetí skončil domácí favorit Ivica Kostelič. Chorvatský obhájce velkého Křišťálového glóbu ze celkové vítězství v SP dál vede hodnocení slalomu, Hirscher se posunul na druhé místo se ztrátou 45 bodů.

Rakušan Marcel Hirscher
zdroj: ČTK/AP autor: Darko Bandic

Hirscher podle svých slov vytěžil na měkké trati ze startovního čísla 1. Po prvním kole vedl o jednu desetinu před Švédem Andrem Myhrerem a první místo udržel, i když ve druhé jízdě byl až desátý.

"Bylo to hodně náročné. Jel jsem nadoraz, musel jsem riskovat na hranici vypadnutí, ale vyplatilo se," radoval se po pátém vítězství v kariéře. V této sezoně už vyhrál v prosinci slalom v Alta Badii a obří slalom v Beaver Creeku. "Tenhle závod je jedna velká party. Doteď se mi tu moc nedařilo, ale dnes to konečně vyšlo," liboval si Hirscher, jenž navázal na úterní prvenství krajanky Marlies Schildové.

Zhruba 18.000 diváků hnalo za vítězstvím Kosteliče, který však nezapakoval prosincové triumfy z Flachau a Beaver Creeku. "Byl jsem pod velkým tlakem, takže to pro mě nebylo jednoduché. Teď cítím trochu úlevu," uvedl chorvatský lyžař, který domácí závod ještě nikdy nevyhrál.

Podle Američana Teda Ligetyho, jenž skončil čtrnáctý, nebyly podmínky na trati spravedlivé. "Nebyl to férový závod pro všechny startující. V takovém teple to nebyly normální podmínky pro Světový pohár," stěžoval si.

Čechům se nedařilo

Ani jeden z trojice českých lyžařů nepostoupil do druhého kola. Kryštof Krýzl obsadil 36. místo se ztrátou 4,20 sekundy na Hirschera. Filip Trejbal byl ještě o dalších 26 setin pomalejší a skončil na 38. místě. Martin Vráblík první kolo nedokončil.

Na startu chyběl Ondřej Bank, který zvažuje ukončení sezony. Loni nejlepší český závodník naskočil do seriálu po neznámé nemoci a čekal, zda se po záhřebském slalomu udrží do 40. místa žebříčku FIS, podle kterého se nasazuje do závodů, což se nakonec podařilo. Proto se Bank rozhodl nastoupit do sobotního obřího slalomu v Adelbodenu a patrně i nedělní slalomu special. Pak ale s nejvyšší pravděpodobností sezonu ukončí.

"Uvidíme, jak to o víkendu dopadne. Ale Ondra (Bank) nemůže jezdit sjezdy, tudíž ani kombinaci, v které by ztratil všechny body a v příštím roce by začínal od nuly. Takže se na to nejspíš vyprdnem a zůstane do patnáctky," řekl kouč Tomáš Bank.

Slalom SP v Záhřebu:1. Hirscher (Rak.) 1:51,82 (55,96+55,88), 2. Neureuther (Něm.) -0,29 (56,54+55,59), 3. Kostelič (Chorv.) -0,48 (56,08+56,24), 4. Deville (It.) -0,83 (56,74+55,93), 5. Myhrer (Švéd.) -1,88 (56,06+57,66), 6. Missillier (Fr.) -1,95 (58,84+54,95), 7. Hargin (Švéd.) -2,25 (58,22+55,87), 8. Mölgg (It.) -2,26 (57,94+56,16), 9. Byggmark (Švéd.) -2,27 (58,16+55,95), 10. Gross -2,37 (58,80+55,41), ...v 1. kole 36. Krýzl 1:00,16, 38. Trejbal 1:00,42, 72. Vráblík (všichni ČR) nedokončil 1. kolo.