Hirscher ovládl v Mořici točivé disciplíny. Má zlato i ze slalomu

Svatý Mořic - Rakouský lyžař Marcel Hirscher opanoval slalomářské klání na mistrovství světa v alpském lyžování ve švýcarském Svatém Mořici. V závěrečné disciplíně šampionátu si pětinásobný vítěz celkového hodnocení Světového poháru vytvořil solidní náskok už v 1. kole a ve druhém jej s přehledem uhájil. Druhý dojel Hirscherův reprezentační kolega Manuel Feller a bronz bral zkušený německý borec Felix Neureuther. Naopak mimo medailové příčky zůstal Nor Kristoffersen. Čeští slalomáři Kryštof Krýzl a Jan Zabystřan nedokončili první kolo.

Marcel Hirscher
zdroj: Reuters autor: Stefano Rellandini

Sedmadvacetiletý Hirscher vybojoval ve Svatém Mořici druhé zlato po pátečním vítězství v obřím slalomu, ze Švýcarska si odveze také stříbro z kombinace. "Bylo to skvělé, cítím velkou úlevu. Šel jsem do toho naplno, protože jsem věděl, že na mistrovství světa mi nikdo nic nedaruje," uvedl Hirscher, nejúspěšnější muž skončeného šampionátu.

O tři roky mladšího Fellera, který ještě nikdy ve Světovém poháru nedosáhl na stupně vítězů, porazil v součtu jízd o 68 setin sekundy.

Vítězné double ze slalomu a obřího slalomu se před Hirscherem na mistrovství světa naposledy povedlo v roce 1996 v Sierra Nevadě italské legendě Albertu Tombovi.

Dvaatřicetiletý Neureuther se prosadil na pódium z 10. místa po prvním kole a jako první lyžař v historii získal medaili ve slalomu na třetím MS po sobě, navíc poté, co měl po úterním závodu družstev problémy se zády. "Vůbec jsem netušil, jestli budu dnes startovat, natož abych počítal s medailí. Tohle bylo asi moje poslední mistrovství světa, takže je to pro mě hodně emotivní moment," dodal Neureuther.

Pro české reprezentanty skončil závod už v prvním kole. Kryštof Krýzl, jenž ve Svatém Mořici startoval se zlomeným žebrem, netrefil čtvrtou branku před cílem a byl diskvalifikován. Jan Zabystřan do cíle nedojel.

Pětinásobný celkový vítěz SP a lídr pořadí slalomu Hirscher vyhrál první kolo o 43 setin sekundy a v druhé jízdě náskok ještě zvýšil. Vyvaroval se tak selhání z minulého šampionátu ve Vailu, kde si v roli obhájce titulu z MS 2013 jel také s velkým náskokem z prvního kola pro zlato, ale po chybě druhou jízdu nedokončil.

Nervy na rozdíl od Hirschera neudrželi jeho krajané Marco Schwarz a Michael Matt, kteří drželi po prvním kole druhé a třetí místo, ale propadli se na sedmou a osmou pozici.

Na medaili nedosáhl ani nejlepší slalomář minulé sezony SP Henrik Kristoffersen z Norska. Vítěz pěti závodů v aktuálním ročníku skončil stejně jako před dvěma lety čtvrtý, od Neureuthera a prvního cenného kovu v kariéře ho dělilo 11 setin sekundy.

Mistrovství světa v sjezdovém lyžování ve Svatém Mořici:

Muži - slalom: 1. Hirscher 1:34,75 (46,43+48,32), 2. Feller (oba Rak.) -0,68 (47,10+48,33), 3. Neureuther (Něm.) -0,93 (47,19+48,49), 4. Kristoffersen (Nor.) -1,04 (47,08+48,71), 5. Chorošilov (Rus.) -1,05 (47,11+48,69), 6. Myhrer (Švéd.) -1,10 (47,55+48,30), 7. Schwarz -1,11 (46,86+49,00), 8. Matt (oba Rak.) -1,24 (46,91+49,08), 9. Gross (It.) -1,40 (47,40+48,75), 10. Hadalin (Slovin.) -1,41 (47,93+48,23), ...Krýzl a Zabystřan (oba ČR) nedokončili 1. kolo