Archiv D: Sport 1975

Heikkinen nenašel na klasické patnáctce přemožitele

Davos - Závod Světového poháru na 15 km volnou technikou vyhrál v Davosu finský běžec na lyžích Matti Heikkinen. Z kvarteta Čechů byl nejlepší dvaatřicátý Martin Koukal, jenž za vítězem zaostal o minutu a 17 sekund. Na startu se neobjevil Lukáš Bauer, jehož znovu trápí zánět nosohltanu. Závod se nevydařil řadě favoritů, naopak skvělý den zažili Francouzi. Ti obsadili plnou polovinu míst v elitní desítce, Maurice Manificat se dokonce poprvé v kariéře postavil na stupně vítězů. O sekundu a půl rychlejší byl Švéd Marcus Hellner, který na vítězného Heikkinena ztratil 14 sekund.

Pětadvacetiletý Fin se k prvnímu triumfu v SP propracoval především díky skvělému finiši. V polovině trati ještě na nejlepší ztrácel čtvrt minuty, na posledním mezičasu už ale vedl.

Úplně vyhořeli Norové, z nichž nejvýše byl na 15. místě Morten Eilifsen. Dosavadní lídr celkového pořadí Petter Northug dokončil závod na 21. místě a o vedení se nyní musí dělit s Heikkinenen. Obhájce prvenství a domácí naděje Dario Cologna skončil dokonce bez bodů jednatřicátý.

Přestože byl Bauer zapsán podruhé v sezoně na startovní listině, ze švýcarského střediska musel odjet domů kvůli zánětu nosohltanu. Česká jednička vynechá i Roglu ve Slovinsku a bude se soustředit na start v Tour de Ski, které začne na Nový rok.

Jeho neúčast opět marně nahrazovali ostatní a v distančním závodě se letos ještě na body nedostali. Koukalovi chyběly na elitní třicítku tři sekundy, čtyřicátému Martinu Jakšovi jedenáct. Jiří Magál obsadil 53. místo a Milan Šperl doběhl 76.

Závody Světového poháru v běhu na lyžích v Davosu:
1. Heikkinen (Fin.) 35:54,8 min., 2. Hellner (Švéd.) -14,4, 3. Manificat -15,9, 4. Jonnier -30,1, 5. Vittoz -31,1, 6. Duvillard (všichni Fr.) -33,6, 7. Freeman (USA) -36,2, 8. Gaillard (Fr.) -37,8, 9. Kershaw (Kan.) -39,0, 10. Piller Cottrer (It.) -40,6, ...32. Koukal -1:17,0, 40. Jakš -1:24,8, 53. Magál -1:48,2, 76. Šperl (všichni ČR) -2:44,4.

Průběžné pořadí SP (po 5 z 32 závodů): 1. Heikkinen 160 b., 2. Northug 160, 3. Hattestad (oba Nor.) 145, 4. Vittoz 125, 5. Hellner 109, 6. Legkov (Rus.) 102, ...38. Koukal 32, 43. Bauer (ČR) 29, 96. Kožíšek 5.