Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS ve florbalu žen v Česku

Hamza: Je to vyhraná bitva. Války nás ještě čekají

Hochfilzen (Rakousko) - Šéf českého biatlonového svazu Jiří Hamza jednoznačně přivítal rozhodnutí Mezinárodní biatlonové unie (IBU), která rozhodla pro odebrání pořadatelství MS z rukou ruské Ťumeňe. V reakci uvedl, že jde o první krok, a zároveň potvrdil, že Nové Město na Moravě se o pořadatelskou kandidaturu pro MS 2021 ucházet nebude.

Jiří Hamza
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

"Myslím, že to je vyhraná bitva, války nás spíš ještě čekají," řekl Hamza poté, co verdikt exekutivy schválil mimořádný kongres IBU. Rusové se musejí šampionátu vzdát do 24. února, jinak bude loňská volba pořadatele prohlášena za neplatnou. 

Podle Hamzy se potvrdilo, že Ťumeň vůbec neměla být k volbám o šampionát připuštěna. "Nebyla kompatibilní s předpisy WADA, takže neměla být ke kandidatuře vůbec připuštěna, což jsme tvrdili od začátku, ale nebyli jsme vyslyšeni a bohužel to muselo dojít až k takovému složitému řešení," řekl.

Jiří Hamza: "Jsem rád, že jsme se ozvali a neuhnuli z našeho názoru. Od roku 2006 kdy jezdím, neznám verdikt, který by byl proti rozhodnutí, které IBU původně udělala. Jsem rád, že jsme do toho šli, i když česká federace na tom spíše prodělá. Ale pravda za to stojí, aby člověk na tom nejen profitoval, ale občas i něco obětoval."

Nového pořadatele MS zvolí řádný kongres IBU v létě roku 2018. Hamza zopakoval, že s Novým Městem na Moravě do kandidatury Češi nepůjdou. "Na tom se zatím nic nemění," řekl a dodal: "Pokud bude volba otevřená, určitě kandidovat nebudeme. Pokud by se řeklo, že musí kandidovat jen ti, co kandidovali předtím, tak je to potom složité. Ale myslím si, že i tak bychom zkrátka do toho nešli. Rozhodnutí vedení celé české federace je, že kandidovat nechceme."

Hamza upozornil, že se ledy hnuly také proto, že se ozvali hlasitě i sportovci, kteří hrozili různými akcemi při závodech. Aktivní mezi nimi byl také Michal Šlesingr. "Kdybychom tlačili jen jako prezidenti federací, nedosáhli bychom toho, kdyby nám nepomohli sportovci svým nátlakem," konstatoval šéf českého biatlonu.

Doufá, že to může být začátek změn v IBU. "Všichni cítíme, že se něco málo musí začít ve federaci měnit, protože je to tu vše takové zabetonované. Asi patříme spíš k těm revolučním typům, ale už jsme se na tu cestu dali, a pokud chceme, aby se biatlon udržel, kde je, a byl v uvozovkách zimní jedničkou, ke které má nakročeno, tak je potřeba řešit i nepříjemné věci, které se dlouhé roky zametaly pod koberec," řekl Hamza.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy