Následuje
Čtyřka sport

Grygera: V Ajaxu si vychovají hráče pro sebe. Co je s nimi dál, už neřeší

Praha – V poslední době se mezi fotbalovou veřejností často hovoří o výchově mladých hráčů. Mnoho lidí se snaží nalézt cestu, jak vychovávat budoucí reprezentanty, kteří by se mohli měřit s nejlepšími. Své k tomu může říci i bývalý reprezentant Zdeněk Grygera, jenž strávil několik let v dresu Ajaxu Amsterodam, klubu, který se proslavil právě svou prací s mládeží. "Pro ně akademie je to nejvíc," říká Grygera.

Zdeněk Grygera ve Studiu fotbal
zdroj: ČT24

"U nás můžeme chválit mládež třeba v Olomouci nebo v Baníku, ale je potřeba hráče zabudovávat do prvního mužstva. Aby to nekončilo v osmnácti devatenácti a co potom?" klade řečnickou otázku bývalý pravý bek. "Ajax si v akademii vychovává kluky pro první mužstvo a nebojí se jim dát šanci třeba již v sedmnácti," připomíná Grygera.

Nedávný reprezentant upozorňuje, že v Ajaxu kladou velký důraz na to, aby všechna mužstva již od nemladších věkových kategorií praktikovala stejný herní systém, tedy rozestavení 4-3-3. Stejné principy vyznává třeba i FC Barcelona, podle všeho se o něco podobného snaží i pražská Sparta.

"Celou mládež absolvovali v systému pravé nebo levé falešné křídlo a přišli do áčka Ajaxu již třeba v sedmnácti. Automatické návyky, které měli, byly stejné i v áčku. Takže pro ně se nic nemění a snadno se zabuduje i do áčka. Protože on přijde a hraje to, co byl zvyklý posledních deset let," popisuje bývalý obránce.

Grygera ale varuje i před neduhy tohoto přístupu. "Pro obránce to není problém, ale někdy to bývá problém, když hráči jdou ven. Viděl jsem, když především ofenzivní krajní záložníci šli třeba do Itálie a najednou jim tam trenér řekl, že budou hrát 4-4-2, nebo něco změnil, tak už to neuměli. Už neuměli hrát v té pozici. Jenomže Ajax vždycky říkal, to už není náš problém. My jsme si je pro náš klub vychovali a pak už je nám to jedno," uzavírá Grygera.

Studio fotbal extra
Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy