Paralympijský magazín

Fourcade díky výhře v Soči potvrdil celkový triumf v SP

Soči - Francouzský biatlonista Martin Fourcade potvrdil triumfem ve vytrvalostním závodu na 20 km v Soči svou obhajobu celkového vítězství ve světovém poháru. Nejlepší z Čechů Zdeněk Vítek obsadil na tratích pro olympijské hry v roce 2014 jedenácté místo, Ondřej Moravec byl čtrnáctý. Po dni volna se jedou v Krasné Poljaně v sobotu sprinty, v neděli štafety.

Martin Fourcade
zdroj: Isifa/EPA

Čtyřiadvacetiletý Fourcade měl celkové prvenství jisté už před startem. Jeho největší rival Emil Hegle Svendsen z Norska, jenž ho jako jediný mohl teoreticky předstihnout, totiž v Soči nestartoval a Fourcade tak získal nedostižný náskok. Ten ještě zvýraznil triumfem, kterým potvrdil své vítězství ve vytrvalostním závodu na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. Po jedné chybě na úvodní střelecké položce Fourcade mohutně dotahoval náskok bezchybného Němce Andrease Birnbachera, s nímž ještě při odjezdu ze čtvrté střelby prohrával o 16 sekund.

Díky nejrychlejšímu času v závěrečném kole se však Francouz posunul do čela a zvítězil s náskokem 6,9 sekundy. Třetí skončil Ukrajinec Serhij Semjonov.

Jeden z nejlepších výkonů za poslední roky předvedl nejzkušenější český reprezentant Vítek. Pětatřicetiletý biatlonista trefil všech 20 terčů a útočil na elitní desítku, do níž se v závodech SP a MS dostal naposledy před pěti lety. Nakonec mu umístění v top ten uniklo o jednu pozici.

"Od Zdeňka to byl perfektní výkon. Nepamatuji se, kdy zvládl všechny čtyři položky bez jediné chyby. To bych se musel podívat do archivu," uvedl reprezentační trenér Ondřej Rybář. "Střelnice dnes nebyla náročná z pohledu povětrnostních podmínek, ale myslím, že svoji roli sehrála vysoká nadmořská výška a obtížné tratě. Proto si velmi cením toho, jak si dnes kluci počínali i v běžecké části," dodal kouč.

Na Fourcada ztratil Vítek dvě minuty a pět vteřin, vítěz nedělního závodu s hromadným startem v Oslu Moravec zaostal se dvěma trestnými minutami dalších 17 sekund. Na body dosáhl i 25. Michal Šlesingr. Jaroslav Soukup obsadil 43. pozici, Vít Jánov pětasedmdesátou.

…75. Jánov (všichni ČR) -8:13,4 (6).

Průběžné pořadí SP (po 22 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 1 072 b., 2. Svendsen (Nor.) 751, 3. Fak (Slovin.) 668, 4. Malyško 602, 5. Lindström (Švéd.) 599, 6. Birnbacher 589, ...11. Moravec 499, 24. Šlesingr 335, 45. Vítek 127, 54. Soukup 84.