Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Peter Šťastný

Fill pro Itálii vybojoval premiérový malý glóbus za sjezd, velký má Hirscher

Svatý Mořic (Švýcarsko) – Italské lyžování poprvé v historii může slavit zisk malého křišťálového glóbu za sjezd. Postaral se o to Peter Fill, a to i přes fakt, že ve finále Světového poháru ve Svatém Mořici skončil až desátý s odstupem 1,36 sekundy za vítězným Švýcarem Beatem Feuzem. Celkovým vládcem seriálu se stal Rakušan Marcel Hirscher, jenž stejně jako jeho největší rival Henrik Kristoffersen z Norska nestartoval.

Ital Peter Fill s malým glóbem za sjezd
zdroj: REUTERS autor: Arnd Wiegmann

Třiatřicetiletý Fill se na trať vydal jako poslední a jízda v náročných podmínkách při špatné viditelnosti se mu příliš nevydařila. Po dojezdu si tak nebyl jistý, zda mu výsledek na celkové prvenství stačí. Bouřlivě slavit začal až poté, co mu dobrou zprávu potvrdil jeden ze soupeřů Američan Steven Nyman.

"Byl jsem jako v tunelu a čísly jsem se před jízdou nezabýval. Chtěl jsem ten glóbus vyhrát už od doby, kdy jsem byl malý kluk - a teď jsem to dokázal," říkal se slzami štěstí v očích Fill. "Kvůli viditelnosti to dnes nebylo lehké, také jsem cítil tlak. Zajel jsem asi svůj nejhorší výsledek v sezoně, ale získal jsem to nejcennější," dodal majitel stříbrné a bronzové medaile ze světových šampionátů.

Vítěz letošního sjezdu v Kitzbühelu Fill nakonec vyhrál hodnocení o 26 bodů před Norem Akselem Lundem Svindalem, pro něhož skončila sezona právě po zranění na Hahnenkammu. Svindal měl přitom ještě teoretickou šanci na zisk glóbu, i když bodoval pouze v pěti z jedenácti sjezdů v ročníku.

Třetí a čtvrté místo obsadili shodně se čtyřbodovým odstupem za Svindalem Dominik Paris a Kjetil Jansrud, kteří také mohli na glóbus dosáhnout. Itala Parise zjevně limitovalo zranění z úterního tréninku, kdy si při pádu natrhl svaly v hýždi a pohmoždil holeň, a skončil až devatenáctý. Nor Jansrud dojel čtvrtý.

Velké vítězství slavil Feuz, jenž se do sezony zapojil teprve před dvěma měsíci kvůli zářijové operaci achillovky. Bronzový medailista z mistrovství světa vyhrál o osm setin sekundy před Nymanem, třetí byl s odstupem 54 setin Kanaďan Erik Guay.

Definitivně také padla teoretická možnost, že by mohl být Rakušan Hirscher předstižen v čele celkového hodnocení SP. Dosud totiž existovala matematická šance, že by ho mohl porazit norský slalomář Kristoffersen. Ten ale podle očekávání do sjezdu nenastoupil a Hirscher před závěrečnými třemi závody vede o nedostižných 353 bodů.

Finále Světového poháru ve sjezdovém lyžování ve Svatém Mořici:

Sjezd: 1. Feuz (Švýc.) 1:40,44, 2. Nyman (USA) -0,08, 3. Guay (Kan.) -0,54, 4. Jansrud (Nor.) -0,85, 5. Clarey (Fr.) -0,88, 6. Ganong (USA) -0,96, 7. Giraud Moine (Fr.) -1,04, 8. Janka (Švýc.) -1,14, 9. Kriechmayr (Rak.) -1,29, 10. Fill (It.) -1,36.

Konečné pořadí sjezdu (po 11 závodech): 1. Fill 462, 2. Svindal (Nor.) 436, 3. Paris (It.) 432, 4. Jansrud 432, 5. Feuz 414, 6. Nyman 386.

Průběžné pořadí SP (po 41 z 44 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 1625, 2. Kristoffersen (Nor.) 1272, 3. Pinturault (Fr.) 1080, 4. Jansrud 1063, 5. Svindal 916, 6. Paris 805, ...100. Krýzl (ČR) 57.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy