Paralympijský magazín

Fenningerová poprvé vyhrála světový pohár

Lenzerheide - Rakouská lyžařka Anna Fenningerová vyhrála poprvé v kariéře celkové hodnocení světového poháru. Velký křišťálový glóbus si zajistila díky druhému místu v superobřím slalomu ve finále seriálu v Lenzerheide. Závod vyhrála domácí Švýcarka Lara Gutová a ovládla hodnocení disciplíny.

Anna Fenningerová
zdroj: Isifa/EPA

Čtyřiadvacetiletá Fenningerová má před závěrečnými dvěma závody v čele pořadí před Gutovou nedostižný náskok 215 bodů. Mezi nejlepšími lyžařkami dnešního super-G je v hodnocení ještě Němka Maria Höflová-Rieschová, jež ale přišla o šanci na velký glóbus po pádu ve středečním sjezdu, při němž si poranila rameno a předčasně ukončila sezonu.

"Nevím, co říct, ještě tomu ani nevěřím. Je to úžasný pocit," uvedla Fenningerová, které pro závěr sezony psychicky pomohl triumf v super-G na olympijských hrách v Soči. "Pro hlavu to bylo ohromně důležité. Po olympijském vítězství už jsem necítila takový tlak," řekla bývalá mistryně světa v superkombinaci, jež byla loni v celkovém hodnocení třetí.

K celkovému triumfu jí pogratulovala i její zraněná soupeřka Höflová-Rieschová. "V posledních týdnech předváděla Anna skvělé výkony a světový pohár si na každý pád zaslouží," uvedla devětadvacetiletá Němka, jež se bude v příštích týdnech rozhodovat, zda bude pokračovat v kariéře.

Stejně jako Fenningerová získala svůj první glóbus, i když jen malý, dvaadvacetiletá Gutová. Švýcarka, která vyhrála i středeční sjezd, porazila Fenningerovou o 61 setin sekundy a potvrdila svou dominanci v super-G. Ze šesti závodů v sezoně vyhrála čtyři a celkově porazila Rakušanku o 91 bodů. Třetí skončila s odstupem 95 setin Slovinka Tina Mazeová.

Výsledky finále SP ve sjezdovém lyžování v Lenzerheide:

Ženy - super-G: 1. Gutová (Švýc.) 1:17,14, 2. Fenningerová (Rak.) -0,61, 3. Mazeová (Slovin.) -0,95, 4. Schmidhoferová -1,08, 5. Sterzová (obě Rak.) -1,45, 6. N. Fanchiniová (It.) -1,59, 7. Hütterová (Rak.) -1,86, 8. Rebensburgová (Něm.) -2,07, 9. Klingová (Švéd.) -2,08, 10. Mancusová (USA) -2,20.

Konečné pořadí super-G (po 6 závodech): 1. Gutová 448, 2. Fenningerová 357, 3. Weiratherová (Licht.) 310, 4. Görglová (Rak.) 240, 5. Höflová-Rieschová (Něm.) 216, 6. Hospová (Rak.) 213, ...49. Křížová 1.

Průběžné pořadí SP (po 30 z 32 závodů): 1. Fenningerová 1271, 2. Höflová-Rieschová 1180, 3. Gutová 1056, 4. Mazeová 964, 5. Weiratherová 943, 6. Shiffrinová (USA) 773, ...42. Strachová 163, 112. Křížová 7, 117. Dubovská 3.