Golfista roku

Erbanové medaile unikla jen o fous, na pětistovce skončila čtvrtá

Kangnung (Jižní Korea) – Před posledními jízdami ještě Karolína Erbanová stále držela velkou naději na zisk svého třetího cenného kovu ze světového šampionátu. Bronz jí ale nakonec unikl o 23 setin, a česká reprezentantka tak skončila čtvrtá. Zlato získala favorizovaná Japonka Nao Kodairaová. Přímý přenos ze stíhačky družstev žen sledujte od 11:00 exkluzivně na ctsport.cz.

Martina Sáblíková a Karolína Erbanová
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

"Ještě nikdy jsem se neradovala za čtvrté místo jako teď. Mám z něj opravdu velkou radost," řekla Erbanová. "Hned po závodě jsme byla šťastná a smutná zároveň, což jsem si nebyla jistá, že vůbec jde," pousmála se česká reprezentantka.

Erbanová se představila už ve čtvrté z dvanácti rozjížděk a zajela čas 37,80, kterým jen o třináct setin zaostala za osobním rekordem. V aktuální sezoně rychleji ještě nejela.

Rodačka z Vrchlabí se poté dlouho držela v čele průběžného pořadí a potvrdila pozici nejlepší evropské sprinterky současnosti. O medaili ji v závěru připravily pouze Asiatky.

Nejprve ji předstihla vedoucí žena Světového poháru a v této sezoně na pětistovce dosud neporažená Kodairaová, jež si časem 37,13 vytvořila nové osobní maximum a zároveň se dostala do čela světových tabulek na "nížinných" drahách.

V další jízdě se před Erbanovou dostala i světová rekordmanka a obhájkyně prvenství I Sang-hwa z Koreje a v poslední rozjížďce i Číňanka Jü Ťing, dvojnásobná mistryně světa ve sprintu.

"Když jsem viděla Číňanku vyjíždět z poslední zatáčky, tak jsem ještě doufala, že by to tam mohlo spadnout, ale je z toho čtvrté místo, což je na mistrovství světa krásné. I z toho pohledu, jak se mi vyvíjela sezona," řekla Erbanová, která ze zdravotních důvodů vynechala první dva závody SP.

Závod mužů na 500 metrů ovládl Nizozemec Jan Smeekens, který získal premiérové zlato v kariéře. Jeho krajanky ovládly stíhací závod, Ireen Wüstová tak po triumfu na trojce slaví druhé vítězství.

Další tři páteční závody ovládli Nizozemci. Jan Smeekens byl nejrychlejší na pětistovce a získal premiérové zlato v kariéře, jeho reprezentační kolegové vyhráli stíhačky družstev mužů a žen. Ireen Wüstová tak po triumfu na trojce slaví druhé vítězství.

Mistrovství světa v rychlobruslení na jednotlivých tratích v Kangnungu (Korea)

Ženy

500 m: 1. Kodairaová (Jap.) 37,13, 2. I Sang-hwa (Korea) 37,48, 3. Jü Ťing (Čína) 37,57, 4. Erbanová (ČR) 37,80, 5. McLeanová 37,86, 6. Hudeyová (obě Kan.) 37,89.
Stíhací závod družstev: 1. Nizozemsko (Wüstová, Leenstraová, De Jongová) 2:55,85, 2. Japonsko 2:56,50, 3. Rusko 3:00,51, 4. Německo 3:02,88, 5. Korea 3:02,95, 6. USA 3:04,01.

Muži

500 m: 1. Smeekens (Niz.) 34,58, 2. Ihle (Něm.) 34,66, 3. Murašov (Rus.) 34,76, 4. Whitmore (USA) 34,80, 5. R. Mulder (Niz.) 34,85, 6. Hasegawa (Jap.) 34,87.
Stíhací závod družstev: 1. Nizozemsko (Bergsma, Bokhuijsen, De Vries) 3:40,66, 2. N. Zéland 3:41,08, 3. Norsko 3:41,60, 4. Kanada 3:41,68, 5. Japonsko 3:42,77, 6. Itálie 3:43,72.