Následuje
MS 2020 Itálie

Držet se špice, zlepšovat se. Biatlonisté vyhlížejí sezonu v dobrém rozmaru

Praha - V dobrém rozpoložení a s vyhlídkami navázat na předchozí sezony odjedou biatlonisté na závěrečnou přípravu před blížící se zimou. "S jídlem roste chuť," zaznělo několikrát. Byť to většinou bylo myšleno v legraci, z úspěšné party okolo zlaté smíšené štafety z únorového mistrovství světa se dalo vycítit, že se jim přední příčky opouštět nechce.

Česká smíšená štafeta slaví zlato
zdroj: ČTK autor: Stanislav Krasilnikov

Výkony biatlonistů se budou opět opírat o zlaté kvarteto z MS v Kontiolahti Veroniku Vítkovou, Gabrielu Soukalovou, Michala Šlesingra a Ondřeje Moravce. "Předchozí výsledky jsou obrovským závazkem do budoucna, ale myslím, že se tím nestresujeme a nepleteme si na sebe bič. Uvidíme, jestli budeme šťastní jako loni, ale jisté je, že ze závodníků je cítit parta a to je obrovský základ úspěchu," chválil předseda biatlonistů Jiří Hamza. "Věřím, že sezona bude stejná jako ty předchozí, a když bude horší, tak se zlobit nebudeme. Je třeba si úspěch užívat," dodal.

Současná biatlonová euforie začala na světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě v roce 2013, pak ji umocnil olympijský úspěch v Soči 2014 a nezastavila se ani v minulé sezoně. V závodech Světového poháru Češi vystoupili v celkem 21 případech na stupně vítězů, z toho šestkrát na ten nejvyšší. Získali titul mistrů světa ze smíšené štafety a další dvě stříbrné a jednu bronzovou z MS. "Závoďáci jsou vyspělí a třeba se dočkáme pětadvaceti pódiových umístění," šťouchl Hamza do šéftrenéra Ondřeje Rybáře.

"V první řadě je důležité, že jsou tam stejná jména, a na tom můžeme stavět. Vedle nich rostou mladí a doufejme, že se na této vysoké úrovni udržíme co nejdéle," řekl Rybář. Otázkou je, zda se biatlonistům povede navázat na minulou sezonu. "Rezervy jsou vždycky. Buďto to půjde, nebo to nepůjde," míní plnovousem zarostlý Šlesingr. "Když se jednou úspěch ochutná, tak bych v tom chtěl co možná nejdéle pokračovat a vydržet. Pohon pořád mám a je to kam zlepšovat," doplnil ho Moravec.

Soukalová se před sezonou cítí plná energie

Soukalová do minulé sezony vstupovala bez energie, ale letos se už na závody těší. "Cítím se fyzicky i psychicky odpočatá a plná energie," řekla. Na zisk celkového triumfu ve Světovém poháru při neúčasti běloruské obhájkyně Darji Domračevové, která sezonu vynechá, nahlas nemyslela. "Maminka mi říkávala, že nic není tak vzdálené jako zítřejší den. S tím se ztotožňuji. Jsou tam jiné závodnice. Já si to ze začátku oťukám a pak si udělám obrázek," plánuje Soukalová.

Léto zvládli biatlonisté bez větších komplikací. Až nyní těsně před odjezdem na sníh do Idre onemocněla Vítková. "Má žaludeční a střevní problémy. Poletí později. Uvidíme, co ukáže čas, snad to nebude na dlouho," řekl kouč žen Zdeněk Vítek, jehož svěřenkyně budou v sezoně obhajovat první místo v pořadí štafet. V přípravě biatlonisté měnili destinace. Místo Pokljuky absolvovali dlouhé letní soustředění ve Francii. Nově jedou do Idre. "V létě to je pořád těžká dřina, kterou musí dokola snášet, proto jsme se to snažili zpestřit," vysvětlil Rybář.

První Světový pohár se uskuteční na přelomu listopadu a prosince v Östersundu. Na startu bude ostřílené kvarteto a dále Jaroslav Soukup, Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Jitka Landová, Eva Puskarčíková a Lucie Charvátová.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy