Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
FK Dukla Praha - FC Vysočina Jihlava

Doktor: Pchjongčchang je s přípravami dále, než jak tomu bylo u Ria

Sportoviště jsou připravena, ubytování pro výpravy se ještě buduje. Podle Martina Doktora ale pořadatelé OH v Pchjongčchangu nemají důvod k obavám. Vše podle šéfa české výpravy stihnou dostavit včas, aby Hry mohly 9. února 2018 skutečně začít.

Martin Doktor
zdroj: ČTK autor: Šulová Kateřina

"Z pohledu rozestavěnosti není moc důvod si stěžovat. Nikde jsme neviděli místo, kde bychom si mysleli, že to nezvládnou. V porovnání s Riem jsou dále. Myslím si, že Korejci vše zvládnou," řekl Doktor. "Kdybych to měl nějak shrnout: Hry budou pěkné, ale ještě je tam dost práce," uvedl.

Během krátkého pobytu v Koreji stihl navštívit všechna sportoviště a prohlédnout si i zázemí v olympijských vesnicích, kde budou sportovci bydlet. "Musíme se připravit na menší prostory než v případě Ria nebo Soči. Ale s tím, že prostory v asijských zemích budou menší, víceméně počítáme," uvedl Doktor.

Je nám líto, video expirovalo.
Doktor se vrátil z inspekce v Pchjongčchangu pozitivně naladěn

Stejně jako řada dalších zemí musí Češi řešit problém s menším počtem lidí, které budou moct ubytovat ve vesnicích. "Organizační výbor nám trošku seškrtal navržená čísla a prostory, s čímž se budeme muset poprat. Nebude to jako v Soči, kdy část doprovodu bydlela přímo v olympijské vesnici. Musíme je sami ubytovat v prostorech okolo, což se nám, myslím, povedlo," řekl šéf české mise.

Doktor a spol. se zaměřili i na to, aby věděli, kde v případě nutnosti dokážou mimo olympijské prostory zajistit potřebné věci. "Měli jsme za úkol zjistit co nejvíce detailů. Například jak to bude s dopravou a jak bude která cesta trvat. Nebo musíme vědět, kam pro co zajet. Třeba do lékárny. Tradičně jsme si fotili například i zásuvky na elektriku," podotkl.

Skokanské můstky nedaleko lyžařského areálu v Pchjongčchangu
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Olympijské hry v Pchjongčchangu přitahují pozornost i kvůli bezpečnostní situaci na Korejském poloostrově. "V Koreji to nikdo moc neřeší. Jsou na situaci už dost dlouho zvyklí. Chápu ale, že hrozby vypadají velké, obzvláště teď v novém (politickém) rozpoložení," uvedl Doktor, podle kterého bezpečnostní rizika zatím neřeší ani sportovci. "Nikdo se mě na bezpečnost neptal, možná jeden. Všichni nás ubezpečují, že to bude v pořádku," řekl Doktor.

Olympionici jsou na různé hrozby zvyklí. Například před hrami v Riu se řada sportovců obávala viru zika. "Vždy se najde něco, na co se upozorňuje. Do Brazílie jsme nakoupili speciální repelenty na komáry, ale v tomto případě, když tam posílají rakety, asi nic speciálního nepovezeme. I když přiznávám, že to není úplně příjemné pro nikoho," dodal.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy