Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Doktor: Nedokážu si představit, že někdo pojede do Číny a bude 21 dní na pokoji

Šéf české olympijské mise Martin Doktor věří, že potenciální čeští účastníci zimních Her 2022 v Pekingu měli dostatek času se nechat naočkovat proti koronaviru. Přesný přehled o proočkovanosti českých sportovců nicméně zatím Český olympijský výbor nemá. Každopádně třítýdenní karanténu, kterou budou muset před olympiádou absolvovat nenaočkovaní sportovci, považuje Doktor za nereálnou. "To si nedokážu představit," prohlásil.

Je nám líto, video expirovalo.
Studio 6: Peking se připravuje na ZOH 2022

"Situace se může změnit, ale olympijské hry nejsou úplně krajský přebor a přípravy musí být dopředu. Plán musí být vyhotoven a ty kroky jsou asi pochopitelné. Počítali jsme s tím po Tokiu dopředu. Víceméně jsme si mysleli, že ta opatření budou kopírovat. Čekali jsme to," přiznal Doktor.

Situace je jiná než před letošní letní olympiádou v Tokiu, kde se na očkování nebral ohled. Začátkem roku byl nedostatek očkovacích látek a prioritu měli senioři a zdravotníci. Šanci se očkovat dostali sportovci až na jaře, což řadě z nich zasahovalo do tréninkových plánů.

Zimní sportovci mohli využít toho, že od 4. června je očkování přístupné všem lidem starším 16 let. "Věřím, že už bylo dost času na to, aby se sportovci a členové doprovodu nechali očkovat. Oni sami cestují po světě, vědí, že je to v podstatě jediná cesta, jak se účastnit i jiných soutěží," uvedl Doktor.

Další zastávka: Peking. Tam budou ZOH v roce 2022
zdroj: ČTK/AP

Informaci o podmínkách účasti na ZOH předal olympijský výbor všem možným účastníkům.

"Finální výprava bude mít zhruba 250 osob. U nich bude podstatné, aby očkovaní byli, protože jednadvacetidenní karanténa je pro sportovce a jejich týmy nesmysl. Dokážete si představit, že sportovec by před vrcholem své kariéry seděl tři týdny na pokoji a netrénoval? Nedokážu si představit, že někdo pojede na Číny a bude jednadvacet dní na pokoji," řekl dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice z roku 1996.

Zatím nemá ani informace, že by některý z českých sportovců nesměl očkování podstoupit ze zdravotních důvodů a muselo by se v jeho případě žádat o výjimku. Jejich udělování zatím nevyloučil Mezinárodní olympijský výbor. První manuál s podrobnějším popisem opatření proti koronaviru plánují čínští pořadatelé vydat koncem října.

"Atmosféra na sportovištích je lepší, když tam jsou diváci, byť z pevninské Číny. Tam je trochu jiná situace než v Japonsku, před zahájením Her. Je to striktnější, i z hlediska očkování jde o jinou situaci," řekl Doktor.

Teď čeká na detaily, aby mohl dát výpravu dohromady, hlavně z hlediska dopravy a ubytování. "Určitě budeme muset malinko pozměnit plány, které jsme měli. Pár sportovních týmů tam míří na testovací soutěže, bobisti a sáňkaři si tu dráhy projet musí, jinak by nemohli soutěžit. Chystá se tam freestyle lyžování, severská kombinace, ale uvidíme, jak to všechno dopadne. Číňani jsou schopni to zrušit týden před konáním," uvedl Doktor.

Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články