Následuje
ODM 2020: Hokej

Do Vancouveru pojede rekordních 88 českých sportovců

Praha - Osmaosmdesát českých sportovců pojede na únorové olympijské hry do Vancouveru. Rekordní výpravu na svém zasedání v Praze schválilo plénum Českého olympijského výboru. Zároveň se očekává, že by to mohly být medailově nejúspěšnější české zimní hry. Mezi největší medailové kandidáty se počítají rychlobruslařka Martina Sáblíková, běžec na lyžích Lukáš Bauer, hokejisté, při premiéře skikrosu Tomáš Kraus a slalomářka Šárka Záhrobská. Jméno vlajkonoše české výpravy ČOV vyhlásí až den před zahájením her.

Počet sportovců pro Vancouver se ještě může změnit do 25. ledna, jelikož na seznamu je šestnáct čekatelů na další místa, která by České republice mohly dodatečně přidělit mezinárodní sportovní federace. Nejblíže k možné cestě do Vancouveru jsou podle ČOV sourozenci Brožovi, kteří jsou prvními náhradníky pro soutěž sáňkařských dvojic. "A u běžců je taky velká pravděpodobnost, že by se mohli dostat na počet jedenáct," řekl šéf olympijské mise František Dvořák. V tom případě tým doplní postupně sprinter Aleš Razým, Eva Skalníková a dálkový běžec Petr Novák.

Otazník visí nad účastí boulařky Nikoly Sudové, která si minulý týden přetrhla vazy v levém koleně. Přesto doufá, že za pomoci ortézy bude schopna startovat. Vedení ČOV podmínilo její odlet lékařskou zprávou do 3. února, ze které musí být jednoznačně patrné, zda je Sudová způsobilá ke startu v olympijské soutěži či nikoliv. "Máme zájem, aby mohla startovat," uvedl Dvořák. "Pokud to dopadne dobře, měla by odcestovat."

Odměny budou štědré

Medailisté z Vancouveru budou první, kteří si vydělají více na finančních odměnách než jejich předchůdci. Za zlato obdrží sportovec 1,5 milionu korun, tedy o polovinu více než na minulých hrách. Za stříbrnou medaili je 700 tisíc a za třetí pozici 400 000 korun. Pokud získají zlaté medaile hokejisté, dostanou stejnou částku jako v Naganu 1998 - deset milionů. Získá-li ve Vancouveru jeden sportovec více medailí, bude každá medaile oceněna bez jakéhokoli krácení.

134997.jpg5265.jpg70712.jpg

Celkově má výprava do Kanady aktuálně i s doprovodem 182 členů. Náklady na přípravu a účast na hrách se odhadují na 90 milionů korun, z toho náklady přímo související s Vancouverem dosahují 36 milionů. Peníze na přípravnou část šly převážně z marketingových aktivit ČOV, účast na hrách je placena ze 75 procent ze státní pokladny.

Milan Jirásek, předseda ČOV:

"Výprava je největší, ale podle mého soudu je oprávněně největší. Je také nejsilnější v naší historii, co se týče ambicí, tak proč ne."

Nejpočetnější tým mají hokejisté (23), po nich následuje biatlon (10), stejně je běžců a bobistů (po devíti). České barvy budou chybět ve třech sportech - curlingu, skeletonu a v ledním hokeji žen.

Výkonný výbor ČOV při návrhu ctil nominace jednotlivých svazů

Určité náznaky před plénem, jestli se bude třeba o bobech či jiných sportech diskutovat nebo ne, odmítl i místopředseda ČOV pro sport František Dvořák. "Kdo se v té veliké světové konkurenci dostane do kvóty startovat na olympiádě, má morální právo, aby byl nominován. To není jen o medailích a osmém místě, ale je to o reprezentaci českého sportu, řečeno vzletně," uvedl Dvořák.

Vlajkonoš bude znám 11. února

Ze tří jmen bude Český olympijský výbor vybírat vlajkonoše pro slavnostní zahájení. Šéf české olympijské mise František Dvořák dnes neodhalil konkrétní jméno s tím, že ho sdělí až 11. února, den před zapálením ohně. "Já to (vlajkonoše) chtěl pustit již u příležitosti hokejové nominace, ale držíme tradici a řekneme to 11. února," řekl Dvořák. Prozradil pouze, že vybírat bude ze tří sportovců. "Se všemi to je projednáno a každý, pokud bude požádán, tak by považoval za velkou čest, že vlajku ponese," konstatoval Dvořák.

Před čtyřmi lety nesla na zahájení jako první česká žena vlajku rychlobruslařka Martina Sáblíková. Ke kandidátům by mohla patřit i letos, ale je možné, že se vlajkonošem stane opět muž. V úvahu připadají hokejista Jaromír Jágr, krasobruslař Tomáš Verner nebo třeba běžec Lukáš Bauer. "Bylo mi to nabízeno už v Turíně, ale den poté byl skiatlon. Je to pocta, ale radši budu stát s českou vlajkou na stupních. Nechávám na vedení výpravy, koho pak vyberou. Minule šla Martina (Sáblíková) a zvládla to perfektně, tak proč to měnit," řekl Bauer.

Převážná většina sportovců se vydá za moře komerčním speciálem v den otevření olympijských vesnic ve Vancouveru a Whistleru 4. února. Do Vancouveru dorazí s mezipřistáním v islandském Keflavíku a v Ottawě po téměř 18 hodinách letu. Druhý speciál poletí 11. února.

Česká nominace na olympijské hry:

Akrobatické lyžování: Nikola Sudová, Šárka Sudová, Lukáš Vaculík (všichni boule), Tomáš Kraus, Zdeněk Šafář (oba skikros).

Alpské lyžování: Ondřej Bank, Kryštof Krýzl, Filip Trejbal, Martin Vráblík, Petr Záhrobský, Šárka Záhrobská, Klára Křížová.

Běh na lyžích: Lukáš Bauer, Martin Jakš, Martin Koukal, Dušan Kožíšek, Jiří Magál, Milan Šperl, Eva Nývltová, Kamila Rajdlová, Iva Janečková.

Biatlon: Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr, Zdeněk Vítek, Tomáš Holubec, Magda Rezlerová, Gabriela Soukalová, Zdenka Vejnarová, Veronika Vítková, Veronika Zvařičová.

Boby: Ivo Danilevič, Jan Stokláska, Jan Kobián, Dominik Suchý, Jan Vrba, Martin Bohman, Miloš Veselý, Ondřej Kozlovský, Vladimír Hladík.

Hokej: Ondřej Pavelec, Jakub Štěpánek, Tomáš Vokoun, Miroslav Blaťák, Jan Hejda, Tomáš Kaberle, Filip Kuba, Pavel Kubina, Zbyněk Michálek, Roman Polák, Marek Židlický, Petr Čajánek, Roman Červenka, Patrik Eliáš, Martin Erat, Tomáš Fleischmann, Martin Havlát, Jaromír Jágr, David Krejčí, Milan Michálek, Tomáš Plekanec, Tomáš Rolinek, Josef Vašíček.

Krasobruslení: Tomáš Verner, Michal Březina, Kamila Hájková, David Vincour (taneční pár).

Rychlobruslení: Martina Sáblíková, Karolína Erbanová (dlouhá dráha), Kateřina Novotná (short track).

Saně: Luboš Jíra, Matěj Kvíčala (dvojice), Ondřej Hyman, Jakub Hyman.

Snowboarding: Michal Novotný, David Bakeš (oba snowboardcross), Šárka Pančochová (U-rampa), Zuzana Doležalová, Petr Šindelář (oba paralelní obří slalom).

Severská kombinace: Pavel Churavý, Tomáš Slavík, Miroslav Dvořák, Aleš Vodseďálek.

Skoky na lyžích: Antonín Hájek, Lukáš Hlava, Jakub Janda, Martin Cikl, Roman Koudelka.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy