Následuje
Panorama

Desítky lidí řekly sbohem Áje Vrzáňové

Praha – V kostele svaté Ludmily na pražských Vinohradech se večer sloužila zádušní mše za krasobruslařku Áju Vrzáňovou. Rozloučit se s poválečnou ledovou královnou přišly do kostela na pražském náměstí Míru desítky lidí. Dvojnásobná mistryně světa zemřela 30. července ve věku 84 let.

Desítky lidí se rozloučily s Ájou Vrzáňovou

"Nikdy jsme si neřekly sbohem. Mám v sobě povinnost, že tady řeknu poprvé v životě sbohem," řekla blízká přítelkyně Vrzáňové Svatava Chalupská.

Vrzáňová se narodila ve Slezské ulici a v kostele na náměstí Míru byla pokřtěná. V roce 2006 jí městská část udělila čestné občanství.

"Byla to obdivuhodná žena plná síly a energie," vzpomenul herec a tanečník Vlastimil Harapes.

Krasobruslařka Vrzáňová získala první světové zlato v Paříži v roce 1949, které o rok později obhájila v Londýně. Stala se tak poválečnou ledovou královnou. Měla ve sbírce i kompletní sadu medailí z evropských šampionátů včetně zlata z Osla 1950. Po MS v Londýně požádala o azyl a emigrovala do USA, kde se věnovala lední revue. Komunistický režim Vrzáňovou i její úspěchy po její emigraci před veřejností tajil, až po jeho pádu v roce 1989 se o nich mohlo veřejně mluvit. V roce 2009 byla v Los Angeles uvedena do Síně slávy.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy