Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Šumavský MTB Maraton České spořitelny

Davidová uletěla soupeřkám a stala se juniorskou mistryní světa ve stíhačce

Po stříbrném úspěchu ze sprintu vystoupala biatlonistka Markéta Davidová na pomyslný Olymp ve stíhačce a nejlepším možným způsobem zakončila své působení v juniorské kategorii. V estonském Otepäa získala titul světové šampionky i přesto, že na střelnici čtyřikrát chybovala. Nejrychlejším během nicméně rivalkám v čele s Kamilou Žukovou z Polska nedala sebemenší šanci a vyhrála s náskokem 28 sekund. 

Markéta Davidová se raduje z vítězství
zdroj: ČTK autor: Pavlíček Luboš

Davidová vstupovala do stíhacího závodu s mankem 26 sekund na Žukovou, ale už po druhé střelbě, kterou zvládla bezchybně, si hlídala v čele startovního pole více než nadějný "polštář" 41 vteřin.

S prakticky stejným náskokem odjížděla i z třetí zastávky u terčů. A to navzdory faktu, že dvakrát minula a na trestném kole se proplétala davem soupeřek. Žuková však neunesla tíhu okamžiku, zaváhala třikrát a klesla mimo stupně vítězů.

Před čtvrtou položkou si jednadvacetiletá biatlonistka pomohla excelentním během a s lehkostí sobě vlastní letěla vstříc zlaté medaili. Jedna střelecká minela už ji o nejcennější titul v kariéře připravit nemohla.

Žuková se v závěru vzchopila a poskočila až za rodačku z Janova nad Nisou. Bronz putuje do Francie zásluhou Myrtille Begueové. Tereza Vinklárková vylepšila své postavení po sprintu a dojela 25., Natálie Jurčová obsadila 53. místo.     

Je nám líto, video expirovalo.
Davidová si ve stíhačce dojela pro titul juniorské mistryně světa

"V sobotu byla Markéta tak vysílená, že jsme stříbro ani neslavili. Dnes neměla dobrou náladu a nepodařil se jí nástřel. Měl jsem trošku obavy, jestli toho na ni už prostě není moc," připomněl trenér Jindřich Šikola únorovou účast Davidové na olympijských hrách v Pchjongčchangu. "V samotném závodu si přesto počínala bravurně. Ve větru si střelbu dokázala pohlídat, opět výborně běžela a je z ní mistryně světa," dodal.

Osmačtyřicetiletý kouč juniorské reprezentace je přesvědčený, že talentovaná Češka, druhá Žuková i třetí Begueová jsou budoucností ženského biatlonu. "Mají před sebou samozřejmě ještě dlouhou cestu, než se mezi dospělými prosadí." 

Mezi muži si suverénním způsobem dojel pro zlato Nor Sverre Dahlen Aspenes, který neminul ani jeden terč a s náskokem více než minuty porazil Martina Perrillata-Bottoneta z Francie a bronzového krajana Johannese Daleho.   

Jakub Štvrtecký se posunul z 25. pozice na konečné 14. místo. "Ve sprintu Kubovi nic nevyšlo, ale dnes ho krom jedné položky mohu pochválit za střelbu. I na trati už to byl opět on s kvalitním během," řekl trenér Vlastimil Vávra.

V běžecké části totiž dosáhl český reprezentant třetího nejlepšího času. "Mezi juniory bude závodit ještě rok. Na trati už patří k absolutní špičce. Teď bude i trochu na mně, abychom společně dokázali stabilizovat jeho střelbu na vyšší úrovni," zakončil Vávra.

Mistrovství světa juniorů v biatlonu v Otepää (Estonsko) - stíhací závody:

Junioři (12,5 km): 1. Aspenes (Nor.) 34:16,7 (0 trest. okruhů), 2. Perrillat Bottonet (Fr.) -1:21,1 (1), 3. Dale (Nor.) -1:46,4 (4), ...14. Štvrtecký (ČR) 3:23,1 (4).

Juniorky (10 km): 1. Davidová (ČR) 32:52,6 (4), 2. Žuková (Pol.) -28,1 (6), 3. Begueová (Fr.) -53,8 (3), ...21. Vinklárková -5:17,1 (3), 53. Jurčová (obě ČR) -10:13,3 (5).

Dorostenci (10 km): 1. Vjuchin (Rus.) 29:31,2 (4), ...30. Karlík -4:57,6 (10), 35. Kocián -5:33,5 (2), 43. Mikyska (všichni ČR) -6:18,2 (6).

Dorostenky (7,5 km): 1. Gorejevová (Rus.) 24:24,0 (3), ...20. Voborníková -3:18,6 (6), 28. Křižovičová -4:20,7 (6), 29. Suchá -4:26,7 (5), 42. Dusilová (všechny ČR) -5:32,9 (7).

Zdroj
ČT sport, biatlon.cz

Hlavní zprávy