Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Další zlato pro Česko vyjela Sáblíková

Vancouver - Rychlobruslařka Martina Sáblíková se postarala o rekordní zápis do historie českého sportu. Ve své parádní disciplíně 5000 metrů si dojela pro zlato, a stala se tak první Češkou, která získala na zimní olympiádě dvě zlaté medaile. Tu druhou si vyjela v závodě na 3000 metrů a navíc má z patnáctistovky bronz. Z Vancouveru si česká výprava odveze minimálně pět medailí. Další informace přináší webový speciál zoh.cz.

Pětinásobná mistryně světa Sáblíková porazila na své parádní trati, na níž drží světový rekord, po dramatickém závěru časem 6:50,91 o 48 setin sekundy Němku Stephanii Beckertovou. Třetí byla s odstupem téměř pěti sekund kanadská obhájkyně zlata z Turína Clara Hughesová.

Martina Sáblíková

0"Říkala jsem si, že to snad ani nemůžu zajet. Ale když jsem před startem viděla výraz trenéra, tak jsem zase uvěřila, že bych to měla dát."

"Jsem strašně unavená. V posledním kole jsem jela na krev a kdyby byl závod ještě o sto metrů delší, tak bych to snad už nevydržela."

"Je to fantastické, úchvatné. Ani nemám slov," komentovala vítězství své dcery Eva Sáblíková. "Marťa byla výborná, ale teď se musela hodně vytáhnout, protože soupeřky zajely skvělé časy a vůbec nebylo jednoduché to překonat," přidal se bratr Martin Sáblík.

Díky druhému zlatu dvaadvacetileté Sáblíkové získala česká výprava v Kanadě co do počtu nejvzácnějších kovů nejhodnotnější sbírku v dějinách her na sněhu a ledu. Zlato z pětky přidala rychlobruslařka k nejcennějšímu kovu, který vybojovala v úvodu her na tříkilometrové trati, k tomu ještě získala mírně "nad plán" bronz na 1500 m. Třetí na hrách skončili také Lukáš Bauer v závodě na 15 km volně a necelé dvě hodiny před Sáblíkovou i štafeta běžců na lyžích.

Na rozdíl od tříkilometrové trati, na níž startovala ve čtvrté rozjížďce od konce a musela čekat na výsledky svých soupeřek, obstarala Sáblíková společně se zkušenou Němkou Danielou Anschützovou-Thomsovou finále závodu. Bezprostředně po dojezdu tak mohla s bolestivou grimasou vyčerpání slavit své druhé zlato.

Sáblíková se musela vydat ze všech sil, neboť soupeřky před ní zajížděly nečekaně kvalitní časy. Především její největší rivalka Beckertová, stříbrná z trojky, hodila rukavici časem 6:51,39 a hlavně skvělým finišem v posledním kole.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka sice v závěrečném kole v porovnání s časem Beckertové ztratila, nicméně díky vynikajícímu konstantnímu tempu si důležitý náskok potřebný ke zlatu udržela. "Martina jela opět neuvěřitelně dobře. Ale na konci to bylo docela těsné," konstatovala Beckertová.

Trenér musel Sáblíkové sundávat brusle

Sáblíková po závodě ani neodjela čestné kolo pro vítěze. V polovině se svalila na zem a trenér Novák jí musel pomoci sundat brusle. "Něco podobného jsem dělal podruhé," smál se Novák, který si pak užil oslavu na ploše více než jeho svěřenkyně.

Pověst největší smolařky poslední dekády potvrdila pětatřicetiletá Anschützová-Thomsová, která si připsala už 16. čtvrté místo na ZOH, MS nebo ME a opět nezískala vytouženou medaili v individuálním závodě. Sáblíková potvrdila na pětikilometrové distanci dlouhodobou suverenitu. Za tři a půl roku na ní prohrála jen jednou, v listopadu 2008 v Moskvě. Její tehdejší přemožitelkou byla německá legenda Claudia Pechsteinová, jež měla několik měsíců nato podezřelé výsledky krevních testů a dostala dvouletý trest, kvůli němuž ve Vancouveru nestartuje.

Závodnice ze Žďáru nad Sázavou jako první česká olympionička v historii zimních her získala dvě zlaté medaile, což před ní dokázalo na letních olympiádách pouze sedm Čechů. Zároveň si jako jediná odveze z jedněch her tři cenné kovy. Sáblíková už žádnou medaili do sbírky nepřidá, neboť závod na 5000 metrů byl jejím posledním.

Šéf MOV Rogge: Sáblíková se může stát královnou her

0Martina Sáblíková je královnou rychlobruslení a může se stát královnou celých olympijských her. Prohlásil to prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge, který osobně v Richmondu sledoval úspěšný boj české reprezentantky o druhé zlato. Lepší než česká rychlobruslařka je co do počtu cenných kovů jen německá biatlonistka Magdalena Neunerová, stejnou bilanci jako Sáblíková má norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová. "Je to definitivně královna bruslení. Jestli se stane skutečně královnou celých her, to se ještě uvidí. Ale má elegantní styl bez nějakých známek vysokého úsilí," aplaudoval v hale Rogge. "Jede tak lehce, nenuceně, vyhrává snadno. Má tři medaile. Tomu říkám představení," vyjadřoval poklony, k nimž se Rogge příliš často neuchyluje.

Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy