Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Český den v Tokiu

Další žaloba na Hušáka. Tentokrát půjde před soud, říká Jansta

Praha – Předseda České unie sportu Miroslav Jansta již podal na Aleše Hušáka několik žalob, nyní přichází s dalším z podnětů k trestnímu řízení. Nejnovější žaloba ve výši téměř miliardy se týká několika věcí - porušení povinnosti při správě cizího majetku, znemožnění odprodeje společnosti a též údajného úplatku ve výši 200 milionů korun. Podaří se však Aleše Hušáka vůbec dostat před soud? "Před soud ho určitě dostaneme a vidím naději, že odsouzen bude. Bude to ale v řádech let," řekl Miroslav Jansta ve Sportovních zprávách.

Aleš Hušák
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

Česká unie sportu (ČUS) vytvořila pracovní skupinu, která během léta rozeslala dotazník členům výkonného výboru ČSTV a představenstva Sazky. Týkal se doby předtím, než společnost upadla do insolvence, a rovněž také období, kdy se rozhodovalo o výstavbě O2 areny. Výzkum údajně ukázal, že Hušák měl funkcionáře mystifikovat a mylně informovat o stavu Sazky.

Aleš Hušák si také měl říct o odstupné 200 milionů korun od realitního magnáta Radovana Vítka výměnou za přenechání vedení firmy. Proto posléze došlo k odstoupení Vítka a podnikatele Martina Ulčáka (společnost E-Invest) od již připravené smlouvy, která měla zamezit insolvenci Sazky. "Předali jsme dvě stovky stránek orgánům činným v trestním řízení. Jsme přesvědčeni, že došlo k porušení zákona. Hušák fabuloval a vytvářel dojem, že je všechno zajištěno a zabezpečeno," uvedl Jansta.

Reakce Aleše Hušáka:

"Jsem přesvědčen, že jsem rozhodně nespáchal to, z čeho mě pan Jansta nyní obviňuje. Je to jen doklad toho, že pan Jansta a vedení České unie sportu nemají žádnou reálnou ekonomickou politiku, která by pomohla českému sportu. Následky tohoto obvinění tentokrát nenechám bez odezvy."

Celkovou škodu, která vznikla za Hušákovy éry, vyčísluje nyní Jansta na 3,2 miliardy korun. "Nechali jsme si udělat střízlivý posudek na hodnotu Sazky," říká. "Největší obžalobou Hušáka však je to, jak hospodaří nový vlastník. Po roce a půl dosahuje lepších výsledků, náklady se podařilo srazit na 24 procent, což dělá 800 milionů," dodává Jansta.

Jansta sám shrnuje Hušákovu éru velmi lakonicky. "Český sport vydělal především tím, že se zbavil Aleše Hušáka a jeho nohsledů - začal jinak fungovat a dýchat, jinak se chová v české společnosti," je předseda České unie sportu rezolutní.

Aleš Hušák
zdroj: ČTK autor: Šulová Kateřina

Soudy budou rozhodovat o oprávněnosti žalob vůči osobě Aleše Hušáka. "Zpracovali jsme žaloby, které jsou, myslím, velmi fundované. Bude záležet na odvaze státních orgánů - jestli si to soudy a hlavně orgány činné v trestním řízení nebudou přehazovat jako horký brambor. A jestli se nám to podaří, tak jsme určitě schopni vysoudit v řádech desítky či stovky milionů. Jde ale o to, jestli pan Hušák ještě něco bude mít," podotýká předseda ČUS.

Dokáže však český sport vůbec dostat Aleše Hušáka před soud? A pokud ano – mohl by být odsouzen a na jak dlouho? "Můj názor je, že před soud ho určitě dostaneme. Určitě vidím naději, že odsouzen bude. A za jak dlouho – to budou řády let. Je to proces, který běží nezávisle na nás, přál bych si, aby to bylo v řádu dvou či tří let," uzavírá Jansta.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy